szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Alzheimer-kór gyanúja esetén a pszichiáterek bonyolult és időigényes vizsgálatokat végeznek a föltételezett betegen. Egy új vizsgálat azt bizonyította, hogy a családtagok vagy közeli barátok kétperces kérdőív kitöltésével pontosabb diagnózist szolgáltatnak, mint az elmegyógyász és a páciens együtt.

Alois Alzheimer német ideggyógyász 1907-ben, egyik betegénél tapasztalta a gondolkodás, a szellemi teljesítőképesség olyan romlását, amilyennel korábban még nem találkozott és ami tankönyveiben sem szerepelt. Részletesen leírta az esetet, korunkban pedig mind több pszichiáter ismerte fel ezt a kórképet saját klinikai gyakorlatában.

A betegség oka egyelőre nem ismert és gyógyítása sincs megoldva. Az életkor előrehaladtával mind gyakoribbá válik. Becslések szerint hazánkban 100 ezer Alzheimer-kórban szenvedő ember lehet. A kórkép egyértelmű fölismerése, bizonyítása nem könnyű, főleg a korai szakaszban. A kutatók olyan laboratóriumi vagy műszeres eltéréseket, biomarkereket keresnek, amelyek megbízhatóan és már a betegség kezdetén jelzik a kórfolyamatot.

Megbízható biomarkernek tartják a csontvelőfolyadékban bizonyos alkotóelemek kóros szintjét, illetve különleges műszerrel az Alzheimer-kórra jellemző agyi gócok kimutatását, de ezek meghatározása bonyolult, a beteg számára pedig kellemetlen és igen drága eljárás. Az elmegyógyászok bonyolult, gondolkodási teljesítményt jelző technikákat használnak, szavakra visszaemlékezés vagy formák összehasonlításából álló listák alkalmazásával. A Brain szakfolyóiratban James Galvin és munkacsoportja most az AD8 kérdőívet javasolja erre a feladatra.

A kutatók által összeállított, nyolc kérdésből álló listát a páciens családtagjai vagy közeli barátai töltik ki. Ők sokkal korábban észreveszik a tüneteket, amelyek jelzik az Alzheimer-kór kezdetét. Megfigyelik az ítélőképesség korai romlását, például pénzügyi döntésekben vagy a hobbi iránti érdeklődés csökkenését. Érzékelik, ha a vizsgált személy ismételten meséli el ugyanazt a történetet, ha elfelejti, milyen hónap vagy év van éppen, megfeledkezik fontos programokról és általában emlékezeti zavarai támadnak. Ha a közvetlen hozzátartozók a nyolc kérdésre két perc alatt olyan választ adnak, hogy a páciensnél ezek a gondok többségükben megjelentek, a betegség valószínűleg elkezdődött.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Korán felismerhetnék az Alzheimer-kórt

A legkorábbi stádiumában diagnosztizálnák az Alzheimer-kórt a kedden közzétett új irányelvek szerint - akkor, amikor az amiloidfehérjékből álló plakkok még csak kialakulóban vannak az egyébként egészséges emberek agyában.

MTI Plázs

Újabb remény az Alzheimer-kór megjósolására

A gerincvelői folyadékban (liquorban) megjelenő bizonyos proteinek segítségével 90 százalékos pontossággal állítható fel az Alzheimer-kór diagnózisa, és nagy biztonsággal jósolható meg, hogy mely memóriazavarral küszködő betegnél alakul ki a betegség - derítette ki egy belga kutatócsoport, amely vizsgálatairól az Archives of Neurology című folyóiratban számolt be.

hvg.hu Plázs

Rettegett Alzheimer-kór: bárkit utolérhet?

Szeptember 21. és október 1. – két olyan nap, amikor szüleink, nagyszüleink egészségével és mindennapjaival foglalkozhatunk, lévén szó az Alzheimer-kór, illetve az idősek világnapjáról. Az öregedő Európában 7,3 millióra, ebből Magyarországon 160 ezerre tehető az Alzheimer-betegek száma, míg az érintett családtagoké, akiket mentálisan és fizikailag ugyancsak felmorzsol a kór, ennek a többszöröse.

MTI Plázs

Új megközelítés az Alzheimer-kór korai kezelésére

Egy új típusú vegyülettel sikerült megakadályozni, hogy toxikus lerakódások képződjenek a kísérleti egerek agyában, mindezt a hasonló Alzheimer-kór elleni szerek mellékhatásai nélkül - közölték szerdán amerikai kutatók, akik tanulmányukat a Neuron című szakfolyóiratban jelentették meg.