szerző:
Kovács Zsófia
Tetszett a cikk?

Az egészségtudatosság mára divatirányzat lett. S már különösebb nehézséget sem jelent, ha valaki egészségesen akar élni: biobolt, drogéria, szuper- és hipermarketek polcai roskadoznak a legkülönfélébb termékektől, és biopiacból is van már jó néhány. De hol a határ az egészséges életmód és a megszállottság között?

A vonzó külső az álláskeresés és a munkahelyi előmenetel során fontosabb, mint a jól hangzó egyetemi végtettség – hivatkozott nemrég egy friss felmérés eredményeire a Newsweek, leszögezve: a szépségközpontú társadalomban az előnyös külső ma már nem egyszerűen pozitívum. A hivatkozott felmérésben a megkérdezettek több mint fele azt tanácsolja, hogy a jelentkező legalább annyi pénzt és időt szánjon külsejére, mint egy hibátlan önéletrajz összeállítására. Nem kétséges tehát, hogy egyre nagyobb a nyomás, hogy jól nézzünk ki, s szép számmal akadnak, akik meg is tesznek mindent ennek érdekében, olyannyira, hogy a szép test, az egészség iránti vágy életformává, nemritkán pedig kényszeres viselkedése válik.

Mániás testedzés

Futópadon. Függő viszony?

Napi rendszerességgel végzett, többórás edzések, amelyek már az álló- és teljesítőképesség határait feszegetik. Bármennyit is teljesítsünk, azt mindig kevésnek érezzük, sőt ingerültek és feszültek leszünk, ha ki kell hagynunk egy edzést – ha ezeket a „tüneteket” tapasztaljuk, már rég nem az egészséges mozgásigény hajt bennünket. Kórosnak onnantól nevezhetjük a sportolás iránti vágyat, ha a napi többórás mozgás mellett is a testedzések körül forognak az ember gondolatai. Az érintettek sosem elégedettek alakjukkal, cél a vékony, szálkásra és izmosra kisportolt test, de ha mindezt már elérték, akkor sem képesek lazítani. S ez már nyugodtan nevezhető edzésmániának, amely sok esetben a gondosan felügyelt táplálkozással párosul. 

„Nem a mennyiségtől függ a kényszeres viselkedés, sokkal inkább a pszichés tényezőktől” – reagált Boros Szilvia sportorvos arra felvetésre, heti hány alkalom árulkodhat már fitneszfüggőségről. A betegségek prevenciója szempontjából heti öt-hét alkalommal félórányi mozgásra van szükség. Az, hogy kinek mekkora „adag” mozgás lehet káros, az nagyban függ attól, hogy korábban hogyan élt, mennyit sportolt, ahogy az alkatától és ízületi rendszerétől is. A veszély leginkább abban rejlik, hogy ez életforma kialakulása észrevétlen és egészséges életmódnak tűnik. A tettek mögött megbúvó gondolat, miszerint „majd én átalakítom magam” kezdetben nem látványos. A romboló magatartást pedig nagyon nehéz tudatosítani az érintettel, mivel ő nem érzi azt kockázatosnak, nem érti, miért baj ha „ő csak egészségesen akar élni".

Nem eszem akármit!

De ugyanígy áteshetünk a ló másik oldalára, ha mindenáron egészségesen akarunk táplálkozni. Sokszor, sokakkal megesik, hogy elkezdenek követni egy diétát, akár orvosi utasításra is – ez esetben mindig van egy nagyon fontos szabály: a speciális étrend meghatározott időre szól. De előállhat az az állapot, hogy képtelen leszünk arra, hogy a szigorú szabályokat feloldjuk és visszatérjünk az addigi, normális étkezési szokásainkhoz. Aztán szép lassan már a mindennapi teendők is az étkezés köré szerveződnek, mindennél fontosabbá válik az ételek minősége és azok megfelelő elkészítése. Nem másról van szó, mint az egészséges ételektől való függésről, vagy tudományosabb nevén az ortorexiáról.

Könnyen megeshet, hogy miközben az egészségre törekszik az ember, alapvető élelmiszerektől fosztja meg magát: száműzi tányérjáról a húst, a zsiradékot, tejtermékeket, lisztet, és mindent, ami nem biogazdálkodásból származik. Az étrend alapja csak „szuperegészséges” lehet, megfejelve különféle vitaminkészítményekkel, étrend-kiegészítőkkel, és szigorúan szénsavmentes ásványvízzel. Az ortorexiások számára megnyugtató, hogy teljes felügyeletet tartanak egészségük fölött, úgy gondolják, azzal, hogy csak egészséges ételeket fogyasztanak, teljesen védetté válnak mindenféle betegséggel szemben. A tökéletes testi egészség elérésére és megtartására ebben az esetben a „jól megválasztott” élelmiszerek fogyasztásától várandó el.

Nem mondhatjuk, hogy a különféle diéták követéséből előbb-utóbb ortorexia lesz, de azt mindenképpen érdemes megfontolni, milyen mértékben adunk teret az életünkben az éppen divatos táplálkozásnak. A makrobiotikus táplálkozás például csak egyike a legújabb „trendi étrendnek”.

A témáról bővebben az Egészség Plusz 2011 című kiadványunkban olvashat. Bővebb információ itt.  

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!