szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A kismamák túlzott cukorfogyasztása akadályozhatja a lánymagzatok megfelelő tápanyagellátását, ám a fiúmagzatokra nézve nem jelent fenyegetést - figyelmeztetnek a szakemberek.

Az új-zélandi Auckland Egyetem kutatóinak különböző emlősökön végzett vizsgálatokkal sikerült kimutatniuk, hogy a terhesség ideje alatti fokozott cukorfogyasztásnak különböző hatásai vannak az állatok hím-, illetve nőstény magzataira. 

Azok a nőstény patkánymagzatok, amelyek naponta 26 teáskanálnyinak megfelelő mennyiségű fruktóz oldatot - a legédesebb cukorféleség, amely a gyümölcsökben, a mézben és néhány zöldségfélében található meg természetes formájában - kaptak, kisebb placentájuk volt, mint az alacsony cukortartalmú étrendet követő társaiknak. A szakemberek mindebből arra a következtetésre jutottak, hogy a cukor akadályozza a megfelelő tápanyagellátást. 

Az Endocrinology című folyóiratban közzétett eredményeikből az is kiderült, hogy a fruktózzal etetett patkányok nőstény magzatainak magasabb volt a fruktóz és vérglükóz szintjük, mint a hím-, vagy bármely más, mindössze vízzel táplált patkány magzatoké. A szerző, Mark Vickers jelenleg egy utótanulmány keretei között ellenőrzi az eredményeket. 

A szakember szerint munkájukkal sikerült rávilágítaniuk, hogy a kismamák "jelentősen megnövekedett" cukor fogyasztásának milyen következményei vannak a magzatokra nézve. "Jelentős növekedést tapasztaltunk a fruktózzal édesített italok és ételek fogyasztásában, különösen a reproduktív korú nők esetében" - idézte a szakembert a The Daily Telegraph netes kiadása. 

"Első alkalommal sikerült olyan eredményeket kapnunk, amelyek azt sugallják, hogy a fiú, illetve lány magzatok eltérő módon reagálnak a kismamák fruktóz fogyasztására, és ez a nemi-alapú eltérés összefüggésben lehet a méhfejlődésben bekövetkező változásokkal" - tette hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!