szerző:
Medipress
Tetszett a cikk?

A Little Rock-i Arkansas Egyetem pszichológia professzora a minneapolisi Sleep 2011 konferencián arról számolt be, hogy az álmosság negatív hatással van a kedélyállapotra, és rontja az érzelem és a gondolkodás integrációját erkölcsi ítéletek meghozatalakor.

David Mastin pszichológia professzor elmondta, hogy kutatása során első alkalommal vizsgálta azokat a gondolatokat, amelyek az álmosság tüneteit kísérhetik. A kutató szerint az eredmények gyakorlati következményekkel járhatnak a kapcsolatokra, például a munkahelyi interakciókra és a teljesítményértékelésekre. A tanulmány újabb részleteket tár fel a társadalmi döntéshozásról is.

Az álmosabb munkatársak nagyobb valószínűséggel gondolkodnak arról, mit csinálhattak volna a többiek jobban. Az eredmények arra utalnak, hogy az álmosság negatív hatást gyakorol a kedélyállapotra, és rontja az érzelem és gondolkodás integrálását erkölcsi ítéletek meghozatalakor.

„Minél álmosabb valaki, annál nagyobb valószínűséggel foglalkozik a mi lett volna, ha… típusú gondolatokkal, és több gondolatot fordít az áthárított agresszióra” – számolt be Mastin. A korábbi tanulmányok azt mutatták, hogy a mi lett volna, ha… típusú gondolkodást folytató emberek motiváltabbak és analitikusabbak lehetnek. Az új kutatás eredményei azonban arra utalnak, hogy az álmosság fokozza az ilyen típusú gondolkodás negatív aspektusait. Röviden, minél álmosabb valaki, annál nagyobb a valószínűsége, hogy dühösen kezd gondolkodni arról, mit kellett volna másoknak tenni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Méregdrága álmatlanság: mennyibe kerül az alvászavar?

Ha valaki nem tud aludni, az nemcsak neki és a családjának rossz, hanem a társadalomnak is: az alvászavarok okozta csökkent munkateljesítmény dollármilliókban mérhető veszteséget jelent. Az egyik kanadai tartományban végzett vizsgálat adatait az alvástudomány szakfolyóirata, a Sleep januári száma közölte.