szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Megtalálták brit kutatók azt a vegyületet, amely az emberi testben kiváltja a napégés miatti fájdalmat, és úgy vélik, felfedezésük új típusú fájdalomcsillapítók kifejlesztéséhez vezethet.

A kutatók szerint egykor képesek lehetnek gyógyszerekkel "kiütni" az anyag hatását, ami segíthet a krónikus fájdalomtól szenvedőkön. Az önkénteseken végzett vizsgálatok azt mutatták, hogy a CXCL5 jelű anyag akkor keletkezik, amikor a bőr megég a nap ibolyántúli sugárzása miatt - írták a Science Translational Medicine című szakfolyóiratban megjelent tanulmány szerzői. Az ibolyántúli sugárzás a bőr korai öregedését, különböző bőrelváltozásokat, végső soron rákot okozhat.

A vizsgálatban a King's College London kutatói tíz önkéntes vállalkozó bőrének kis felületét UV-B sugárzásnak tették ki, és hagyták leégni. Ezt követően kis mennyiségű mintát vettek a napégett bőrből és több száz, a fájdalommal ismerten összefüggő molekulára szűrték. Ekkor fedezték fel, hogy szokatlanul nagy koncentrációban van jelen a CXCL5 jelű vegyület.

Az eredmény azonban nem csupán a napégésről szól. "Reméljük, hogy egy lehetséges célpontra bukkantunk, melyet arra is hasznosíthatunk, hogy többet tudjunk meg más gyulladásos állapotokban jelentkező fájdalmakról, például az ízületi gyulladásról és a hólyaggyulladásról" - magyarázta Steve McMahon kutatásvezető.A kutatók úgy vélik, a felfedezés egykor olyan új típusú fájdalomcsillapítókhoz vezethet, melyek segítenek a krónikus fájdalommal küzdő embereken - olvasható a BBC hírportálján.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

7 hiedelem a napozásról: melyik igaz?

Már nem az a kérdés, hogy napozzunk-e vizes bőrrel, sokkal inkább az, kimerészkedjünk-e egyáltalán a légkondicionált irodából. Nyilván nem árt számba venni a sorozatos figyelmeztetéseket, és jó ha tudjuk, mi igaz ezek közül, illetve mi számít puszta riogatásnak. Összegyűjtöttünk néhány hiedelmet, nézze meg, melyik igaz, melyik nem és melyik csak részben.