szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Rossz hírt hallani és azt feldolgozni nem könnyű, különösen akkor nem, ha a hallottak igencsak befolyásolják további életünket, életkilátásainkat. Ezt az ismert tényt támasztja alá egy új, frissen diagnosztizált rákos betegek körében elvégzett kutatás.

Az ausztrál és holland kutatók által végzett vizsgálat eredményei szerint a betegek, amikor meghallják a daganatos betegség szörnyű diagnózisát, elfelejtik, miről beszélt még nekik a diagnózis közlése után az orvos. Akikkel a rossz prognózisról is beszél a doktor, azok még kevesebbre emlékeznek a beszélgetésből. A vizsgálatot 260 frissen diagnosztizált tumoros beteg bevonásával végezték. Az orvossal folytatott beszélgetésüket, amely átlagosan 30 percig tartott, magnón rögzítettek, majd nem sokkal a vizit után telefonon érdeklődtek a vizsgálat végzői, hogy mire emlékszik a beteg – írja a Webbeteg.hu.

Az ausztrál és holland kutatók által végzett vizsgálat eredményei szerint a betegek, amikor meghallják a daganatos betegség szörnyű diagnózisát, elfelejtik, miről beszélt még nekik a diagnózis közlése után az orvos. Akikkel a rossz prognózisról is beszél a doktor, azok még kevesebbre emlékeznek a beszélgetésből.

Jelentősebb korcsoportok közötti eltérést a megjegyzett információk mennyiségében csak akkor találtak, ha az orvos-beteg találkozó hosszabb ideig tartott, vagy ha az átlagosnál lényegesen több információ hangzott el. Ilyenkor a 65 év felettiek rosszabbul teljesítettek, mint az ennél fiatalabb korosztály. Az is jellemző volt, hogy az idősebb emberek kevesebbet kérdeztek, mint a fiatalabb korosztály. A legmeglepőbb eredmény pedig az volt, hogy azok az emberek, akik sok kérdést tettek fel, kevesebb információra emlékeztek, mint a kevésbé érdeklődők.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Medipress Plázs

Ami minden rákbetegnek kötelező

A rákkezelésben részesülő összes betegnek javasolni kellene, hogy hetente legalább 2,5 órát mozogjanak, jelentette a Macmillan Rákbetegeket Támogató Alapítvány. Szerintük a kezelés utáni pihenés szükségessége már túlhaladott nézet.