szerző:
Medipress
Tetszett a cikk?

A tünetek figyelembe vétele nélkül lehetne alkalmazni az aszpirint migrénnél és epizodikus tenziós fejfájásban – olvasható a Headache online számában.

Christian Lampl és a Barmherzige Brüder Kórház (Linz, Ausztria) munkatársai megállapították, hogy a fájdalom intenzitása nem befolyásolja az aszpirin (hatóanyaga az acetilszalicilsav) fájdalomcsillapító hatásának sikerét. A felfedezés nem támogatja a migrén rétegzett terápiás megközelítését, amely a tüneti kezelés (például aszpirin) és a triptán (triptán tartalmú tablettákat gyakran használják a migrén kezelésére – a hatóanyag gátolja a fájdalomjeleket, így csillapítja a fájdalmat) között választ egyéni sajátosságok, illetve a fájdalom súlyosságától függően.

A munkacsoport hét korábbi tanulmány adatait dolgozta fel, mely az 1000 mg-os aszpirin hatásával foglalkozott, 2079 különböző súlyosságú migrénes beteg, illetve 325 tenziós fejfájásban szenvedő egyén esetén. Az elemzés nem mutatott ki egyértelmű kapcsolatot a fájdalom erőssége, és az aszpirin hatásfoka között. Ez ellentétben áll a korábbi trendekkel, miszerint a súlyos fájdalom esetén legalább két órával kell számolni a fájdalomcsökkentéshez, szemben az enyhébb formákkal.

Ugyan a triptán hatása a szakértők szerint mindenképp felülmúlja az aszpirinét, azonban jóval gyakoribbak a mellékhatások, ráadásul drágább is. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!