szerző:
Meteoklinika
Tetszett a cikk?

Csütörtökön fejfájást, koncentrációs zavarokat és ízületi fájdalmat okozhat a távozó hidegfront. A hűvös őszi idő és a hétvégétől felerősödő ködhajlam kedvez a kórokozók tejedésének.

Csütörtökön gyenge hidegfronti hatás érvényesül, ami az élénk, helyenként erős széllel társulva fejfájást, szédülést okozhat. A gondolkodás és koncentrálás nehézkesebb lehet, de ahogy előbújik a nap, a közérzet is javulni kezd. A reumatikus betegségben szenvedők a hűvös, szeles időre rosszul reagálhatnak - jelenti a Meteoklinika orvosmeteorológiai portál.

A hűvös, őszi időben a kórokozók könnyebben terjednek, így növekszik a vírusos megbetegedések esélye. Ezt elősegíti majd a hétvégétől megnövekvő ködhajlam is. Az immunrendszer erősítése érdekében vitamonikban és ásványi anyagokban gazdag étrendet állítsuk össze, illetve amennyiben ez nem lehetséges, mesterséges úton (vitaminkapszulák, cseppek formájában) pótoljuk a szükséges anyagokat. 

Réteges, meleg öltözet ajánlott, reggel és napközben is pár fokkal hűvösebbre fordul az idő, a szél pedig tovább rontja a hőérzetet. Az esernyőkre a nap első felében főként délen és nyugaton lesz szükség, később már csak egy-egy záporra van kilátás számottevő csapadék nélkül, leginkánn keleten.

A közlekedők a reakcióidő megnyúlásával számoljanak. Reggel és délelőtt még többfelé találkozhatnak vizes, csúszós utakkal, ahol több 10 méterrel megnő a féktávolság. A nyugati országrészben időnként erős oldalszél csökkentheti a menetstabilitást.

Az ősz a szüret és a bor évszaka, a borkedvelők pedig bátran hódolhatnak szokásuknak, és fogyaszthatják e kellemes nedűt - persze csak mértékkel. A borban ugyanis számos jótékony hatású vegyület, leginkább antioxidánsok (polifenolok, flavonoidok) találhatók meg. Ezek a vörösborban 10-15-ször nagyobb mennyiségben fordulnak elő, mint a fehérborokban.

Az antioxidánsok a szabad gyökök megkötésével gátolják a szervezet építőanyagainak kémiai sérülését, a vörösborban található egyéb vegyületek pedig csökkentik pl. az össz-koleszterinszintet, miközben a jótékony hatású, HDL koleszterinét növelik. Tudományosan is bizonyított, hogy egy pohár vörösbor (férfiaknál az ajánlott napi mennyiség 2-3 deci, nőknél 1-2 deci) elfogyasztása az ebédhez vagy vacsorához nagymértékben csökkentheti a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát, a vérrög-képződést, hozzájárul a jó memória megőrzéséhez, de például a rák és az Alzheimer-kór kezelésében is gyógyhatást tulajdonítanak neki.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!