szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Veszprém megyei kórházban az intézményben dolgozók csaknem 70 százaléka letétbe helyezte a felmondását, ez viszont egy országos jelenség – mondta Papp Magor, a Magyar Rezidens Szövetség (MRSZ) elnöke a köztévé Az Este című műsorában. Az ő saját felmondása február végén jár le.

Az ellátórendszer működtetése az állam feladata. Így abban az esetben, ha az állam nem biztosítja a benne dolgozók számára a megélhetés feltételeit, az a felelősség kizárólag az államot terheli - mondta Papp Magor.

„Ha 2012 is kevesebbet fog érni egy orvos megbecsültsége, mint egy utcaseprőé, vagy egy segédmunkásé, az világos üzenet arra, hogy nem vagyunk fontosak és nem várható el tovább a munkavégzésünk” – fűzte hozzá az MRSZ elnöke.

Azt mondta, abban az esetben, ha a kormányzattal nem tudnak megegyezni, február 29-ével az ő felmondása is lejár és innentől kezdve szüneteltetni fogja az ellátórendszerben való részvételét. Arra a kérdésre, hogy miből fog megélni, Papp Magor úgy felelt: „Magyarországon ma minden jobban fizet, mint az egészségügy”.

Szerinte Szócska Miklós, egészségügyi államtitkár „alapvetően magára hagyta a magyar egészségügyet”, mivel három hónapja nem egyeztet azokkal az elkeseredett kollégákkal, akik az itthon maradásért küzdenek. Utalva a közelmúltban Szlovákiában kialakult krízisállapotra, azt mondta: hasonló helyzet előfordulhat Magyarországon is, „ha az egészségügyi kormányzat ilyen felelőtlen módon nem vesz részt egyeztetésekben, nem keresi az érdemi megoldást”.

Papp Magor szerint Szócska Miklós még mindig nem érti a probléma lényegét, miszerint nem csak rezidens problémáról van szó, napi megélhetési gonddal küzdenek főorvosok, szakorvosok és fiatal kollégák egyaránt.
Az MRSZ elnöke felhívta a figyelmet a szövetségük által múlt pénteken indított honlapon, a betegbiztonság.blog.hu-n publikált adatokra, amelyeken látható, hogy alapvető működési feltételek sincsenek már az ellátó rendszerben, a szakellátás jelenleg sem biztosított.

„Drámai folyamatok zajlanak, spontán összedől az ellátórendszer maradék része is” – fogalmazott Papp Magor, aki szerint ennek megakadályozása érdekében közösen, akár a föld alól előásva kell megtalálni azokat a forrásokat, amelyekkel az orvosok itthontartását, illetve a betegellátást biztosítani tudják.

A köztévé Az Este című műsorának riportjában azt is elmondták, hogy a Papp Magor által is említett Veszprém Megyei Csolnoky Ferenc Kórház általános orvos sebészeti osztályán tizenhét orvosából már csak nyolcan dolgoznak. Van három osztály, ahol mindenki feláll, ha nem lesz béremelés.

A Veszprém megyei Csolnoky Ferenc Kórház is minden eshetőségre felkészült vészforgatókönyvvel – reagált Rácz Jenő, az intézmény vezetője az elhangzottakra. Hozzátette, tekintettel arra, hogy sem szándékuk, sem jogi lehetőségük nincs arra, hogy bármi módon megtudják hamarabb az összegyűjtött felmondólevelek számát, így nem tudja intézményében hányan csatlakoztak a rezidensek által meghirdetett felmondóleveles akcióhoz.

Ugyanakkor kiemelte: a hetven százalékos arányt „nehéz számnak tartja”, különösen mivel az intézmény 250 orvosának jelentős része vállalkozásban dolgozik, akik ilyen módon nem is tudnának felmondani. Rácz Jenő cáfolta, hogy a kórház általános sebészeti osztályán a tizenhét orvosból már csak nyolcan dolgoznak. Arra pedig, hogy kórházában három teljes osztály „felállna”, azt mondta: „szinte biztos, hogy ez nincs így”.

Papp Magor múlt pénteki sajtótájékoztatóján azt mondta:: az "Élhető magyar egészségügyért" mozgalmukban gyűjtött felmondólevelek december elején már a 2500-at is meghaladták. Szerinte már öt megyében gyűlt össze olyan kritikus mennyiségű felmondás, amely azonnal és alapvetően fogja megrendíteni ezen területek orvos-ellátottságát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!