szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Agy- és szemproblémák mutathatók ki azoknál az asztronautáknál, akik legalább egy hónapot az űrben töltöttek - állapították meg amerikai kutatók. A Radiology című szakfolyóiratban közzétett tanulmányhoz 27 olyan űrhajós mágneses rezonanciás (MRI) felvételeit elemezték, akik átlagosan 108 napot töltöttek el az űrben vagy űrhajó fedélzetén, vagy a Nemzetközi Űrállomáson.

Az űrhajós missziók tipikusan néhány hétig tartottak, míg a Nemzetközi Űrállomáson akár hat hónapot is eltöltöttek a legénység tagjai. Egy űrhajósokat szállító Mars-misszió másfél évig tartana, ha a közeljövőben valósulna meg.

Azoknál az űrhajósoknál, akik összesen legalább egy hónapot eltöltöttek az űrben, a kutatók különböző szövődményeket találtak, amelyek hasonlatosak egy olyan szindróma tüneteihez, amelyet az agyat ért ismeretlen eredetű, koponyán belüli nyomás okoz.

A tünetek között van a látóideg körüli többlet agy-gerincvelői folyadék megjelenése. Ezt a szövődményt a tanulmányozott űrhajósok 33 százalékánál tapasztalták. A szemgolyó hátuljának ellaposodását az asztronauták 22 százalékánál figyelték meg.

Tizenöt százalékuknál domborodott ki a látóideg és 11 százalékuknál mutatkozott elváltozás a látóidegek között elhelyezkedő agyalapi mirigyben, valamint annak aggyal való összeköttetésében.

"A mikrogravitáció által kiváltott koponyán belüli nyomásnövekedés elméleti kockázati tényezőt jelent és a hosszú távú űrutazások lehetséges határát" - mondta Larry Kramer kutatásvezető, a Texasi Egyetem munkatársa.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!