szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Beültették az első hazai végleges műszívet a Semmelweis Egyetemen: a fél kilós, hozzávetőleg 10 centiméteres szerkezet folyamatosan áramoltatja a vért az erekben, így a betegnek tulajdonképpen nincs pulzusa - közölte az egyetem.

Az 51 éves férfi, akin az életmentő beavatkozást a Városmajori Klinikán szeptember 20-án végrehajtották, végstádiumú szívelégtelenségben szenvedett - idézte fel közleményében az egyetem. A páciens állapotáról a Semmelweis Egyetem pénteken ad részletes tájékoztatást.

Magyarországon jelenleg 300 ezer olyan ember él, akik érintettek a betegségben. A betegek fele a diagnózis felállítását követő négy éven belül meghal.

A végstádiumú szívelégtelenség egyetlen terápiás megoldása napjainkban a transzplantáció. Ahhoz, hogy egy ilyen több órás, megterhelő műtétet végre tudjanak hajtani, stabilizálni kell a páciens állapotát, ehhez szükséges a műszív kezelés.

A végleges műszívet csak olyan betegben használják, aki közvetlen életveszélyben van, és nincs semmilyen más kezelési lehetőség. A szerkezet elektromos árammal működik, és a bőrön keresztül egy vékony kábellel kapcsolódik az akkumulátorokhoz. Az elemeket egy övön lehet hordani, ezáltal a beteg nincs ágyhoz kötve, képes mindennapi teendőit ellátni.

A donorkrízis egyik megoldása lehet a végleges műszív, amely a beteg állapotától függően, akár élete végig is szolgálhatja a pácienst.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!