szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A legmodernebb technikával dolgozhatnak majd a szegedi orvosok új, 265 ágyas klinikai tömbben Szegeden. Csak képalkotó berendezésekből 560 millió forint értékben vásárol az egyetem, köztük olyan csúcskészülékeket, amelyek korábban nem voltak elérhetők. Az épület is kezdi felvenni végleges formáját: heteken belül kész a homlokzat, és belül már burkolnak – írja a Délmagyarország.

A szegedi új klinikához csatlakozó 265 ágyas szárny homlokzata heteken belül elkészül. Bent a burkolás mellett a beépített bútorokat helyezik el. Az igazán nagy munka most az eszközbeszerzés, amelynek több mint felére már megkötötték a szerződéseket.

Nagy súlyt helyeztek a képalkotó diagnosztika modernizálására. Öt új ultrahangkészüléket vásároltak, amelyből 3 hasonló módon hordozható, mint egy laptop. Mivel ezt a vizsgálatot szinte minden betegen elvégzik, fontos, hogy megfelelő számban álljon rendelkezésre hozzá műszer, és ha kell, könnyen mozgatható legyen az osztályok között. Ezek mellett egy kardiológiai csúcskészülék is kerül a klinikára, amely kimutatja, milyen hatékonyan pumpál a szív, hogyan működnek a szívbillentyűk. A berendezés 3 dimenziós felvételek készítésére is alkalmas – mondta Forster Tamás, a II. számú belgyógyászati klinika és kardiológiai központ intézetvezető professzora.

A kategória csúcsát jelenti az a lézer doppler áramlásmérő, amellyel a mikrokeringést tudják majd vizsgálni. Ilyen berendezés korábban nem volt Szegeden.

A szívkatéteres labor is új műszert kap: a két labor közül a régebbit modernizálják egy szívkatéteres angiográfiás röntgenberendezéssel, illetve egy új komplett elektrofiziológiai laboratóriummal. Így két katéteres laboratórium és két elektrofiziológiai laboratórium működik majd a klinikai központban, egy épületben, amely az ország egyik legkorszerűbb invazív kardiológiája lesz. 

A sebészek munkáját segíti majd a panelműtőkben elhelyezett, kamerával és tévérendszerrel felszerelt mobil képerősítő, amellyel a műtét közbeni érfestés is lehetővé válik – tette hozzá Forster Tamás.

A rendelkezésre álló 12,3 milliárd forintból eddig 10,48 milliárdra szerződött le a Szegedi Tudományegyetem. Önerő-támogatásra eddig 268 millió forintot nyert, de további 793 millió forintot már szintén jóváhagytak. Az épület augusztusban lesz szerkezetkész állapotban, onnantól már a műszereket, berendezéseket szállítják – mondta Tapasztó Sándor projektmenedzser.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!