szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Még a magzati korban elvégzett őssejtbeültetéssel akarja gyógyítani a vízfejűséget kutatók egy nemzetközi csoportja, amely a Spanyol Anatómiai Társaság kongresszusán számolt be eredményeiről a Kanári-szigeteken.

Világszerte évente mintegy hárommillió gyerek születik hidrokefáliával, azaz vízfejűséggel, amely azt jelenti, hogy felgyülemlik az agy-gerincvelői folyadék. Kutatók hangsúlyozzák, hogy a betegség nem pusztán az agyvizet, hanem az egész agyat érintő jelenség, ugyanis egy agyi elváltozás okozza. Normális esetben a folyadék állandó körforgásban van keletkezési és felszívódási helye között. Ha nem tud cirkulálni vagy megváltozik a termelődése, az a fej megnagyobbodásához vezethet, és előáll a veleszületett vízfejűség - fejtette ki az argentin Esteban Rodríguez, az Universidad Austral de Chile kutatója.

A kór, amely ezerből csaknem két újszülöttet érint, neurológiai eredetű, és mindmáig nem találtak rá gyógymódot. A betegek hozzávetőleg fele 15 éves koráig él csak. Az orvostudomány úgy próbál segíteni rajtuk, hogy műtéti úton megkísérli elejét venni a nagyobb agyi károsodásnak. 

Rodríguez és kollegái azonban a gyógyulás lehetséges módjaként tekintenek az őssejtek beültetésére. Munkájuk során egyfelől arra összpontosítanak, hogy bizonyítsák, a hidrokefáliás - emberi és állati - magzatok az őssejt olyan betegségében szenvednek, amely két tünetet idéz elő: vízfejűséget és neuronális zavart. Másfelől egy olyan eljáráson dolgoznak, amelyben a beteg őssejteket egészségesre cserélik, hogy aztán azok folytassák az agykérget alkotó neuronok termelését, és így ne alakuljon ki idegrendszeri károsodás.

Az egészséges őssejtek származhatnak magától a magzattól vagy az anyjától, és még a méhben ültetnék be őket műtéti úton. A több ország összesen hét kutatóközpontjának közreműködésével zajló projektben kutatók két éve dolgoznak a transzplantáció lehetőségén, de még a kísérleti szakasznál tartanak. Esteban Rodríguez szerint ha a jelenlegi ütemben haladnak tovább, másfél év múlva számolhatnak be az első eredményekről.

Az argentin tudós emlékeztetett arra, hogy a veleszületett vízfejűség mellett létezik a szerzett is, amely bármikor kialakulhat - mondjuk egy daganat miatt. Létezik az úgynevezett normál nyomás melletti vízfejűség is, amely akár olyanoknál is jelentkezhet, akiknél nem fejlődött ki tumor vagy más elváltozás.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!