Fájdaloműzés gyógyszer nélkül?

Vannak, akik szinte „hajlamosak” a placebóra.

  • HVG Extra Pszichológia HVG Extra Pszichológia
Fájdaloműzés gyógyszer nélkül?

Minek gyógyszert szedni a fájdalomra, ha némi szemfényvesztés is elég ahhoz, hogy jobban legyünk?

A. Vania Apkarian, az amerikai Északnyugati Egyetem fiziológiaprofesszora a placebokezelés előnyeire világított rá a Nature Communications című lapban.

Kutatásában krónikus hátfájdalommal küzdő 60 önkéntes vett részt.

A csoport egyik fele placebo- vagy gyógyszeres kezelést kapott, a másik fele (a kontrollcsoport) nem részesült terápiában.

Apkarian azt a merész kérdést tette fel, vajon megjósolható-e, hogy kikre hat jótékonyan a placebokezelés, és kik azok, akiknél hatástalan lesz.

A választ azoknak a személyeknek a vizsgálati eredményeiben (személyiségtesztek, neurológiai vizsgálatok) kellett keresni, akik pozitívan reagáltak a placebóra.

Sikerült is mintázatokra bukkanni.

Kiderült például, hogy hasonló, aszimmetrikus eltérés figyelhető meg a limbikus agyterületükön (azokhoz az emberekhez képest, akik nem reagáltak a placebóra), illetve sokkal nyitottabbak saját érzelmeik felismerésére, tudatosabbak a környezetükre, és érzékenyebbek a fájdalomra.

A professzor reméli, hogy a kutatás eredményei a célzott placebokezelés etikus használatát segítik elő a jövőben.

Fizessen elő a HVG Extra Pszichológia magazinra, most sokféle kedvezmény várja.

 


A HVG Extra Pszichológia negyedévente megjelenő női magazin - tematikus lapszámaiban olyan érdekes és informatív témákkal foglalkozik, amelyek nap mint nap felbukkannak életünkben. A magas színvonalú, szórakoztató magazin igényes tartalmával legalapvetőbb élethelyzeteink nehézségeire kínál megoldási alternatívákat.
Ki a véglény és miért az?

Ki a véglény és miért az?

Ha a politikai ellenfelét cigányozva, zsidózva bélyegzi meg valaki, okkal felháborodást vált ki. Ha a fogyatékkal élőkhöz hasonlítja, nincs tiltakozás. Hogy éli meg ezt az, aki tényleg fogyatékkal él?