HVG Extra Pszichológia
HVG Extra Pszichológia
Tetszett a cikk?

Gondolt már valaha arra, hogy ha a szerelme igazán ismerné az ön belső valóját, akkor fejvesztve elszaladna? Ha igen, akkor ez a cikk önnek íródott.

A pártalálás életünk egyik legfontosabb programja. Az egész sorsunkat meghatározza, hogy felnőttként megnyitjuk-e a szívünket valakinek, vagy a „biztonságos” magányt választjuk. A keresés időszakában mindannyiunkban sok kérdés, bizonytalanság és félelem merül fel önmagunkat illetően. Ez a folyamat kiváló lehetőség viszont az önismeretünk elmélyítésére, hisz kívülről és belülről is folyamatos megméretésnek vagyunk kitéve.

Számba vehetjük hát, kik is vagyunk mi valójában, mit szeretnénk, kivel akarunk kapcsolódni? Mindannyian igyekszünk a jó tulajdonságainkat kikerekíteni, a gyengeségeinket, a hibáinkat háttérbe szorítani. Természetes, hogy a potenciális párunknak a legjobb arcunkat mutatjuk, hiszen „el akarjuk adni magunkat”, meg akarjuk hódítani a másikat.

Vigyázni kell azonban, hogy ne essünk túlzásokba, mert a megcsinált imázs a vesztünket is okozhatja. A kecsegtető ideálkép rabul ejti a kedvest, de hamarosan mindketten hatalmasat zuhannak a hamis tökéletesség feneketlen csapdájába. Az az ember, aki nem fogadja el a tökéletlenséget, nem tud hosszú távú kapcsolatban élni, mert előbb-utóbb szembesül a másik (és saját) hibáival, és csalódik.

A sebezhetőség szexi

Rendelje meg online!

A sikeres emberek szótárában a maximalizmus az egyik kulcsszó. Kétségkívül jó dolog, ha a lehető legtöbbet igyekszünk kihozni magunkból, de vajon elérhető-e a tökéletesség? Természetesen nem, és nem is lenne jó, ezt a valóban sikeresek pontosan tudják.

Ahogy azt is, hogy a hibáinkból, rossznak mondott tulajdonságainkból lehet a legtöbbet profitálni, mégpedig úgy, hogy szembenézünk velük, és meghaladjuk azokat. Nem tetszeleghetünk sokáig a félisten szerepében, társunknak ismernie kell a hibáinkat is. Egymás elfogadása ugyanis a jó kapcsolat előfeltétele. No de mi van akkor, amikor még magunkat sem fogadjuk el teljesen?

A jó tulajdonságok elfogadása nem nehéz. De mindenkinek van megdolgozatlan, nehezebb „sötét oldala”, amit csak úgy tud tolerálni a másik, ha őszintén megmutatjuk neki. Amikor egy kapcsolat bimbózik, eljön az ideje, hogy megmutassuk az esendőségünket. Furcsa módon ez nem kiábrándítja a másikat, éppen ellenkezőleg.

Az apróbb-nagyobb lelki sebek, bizonytalanságok feltárásával tovább mélyül a két ember kapcsolata, és erősödik a bizalom. Amikor megismerjük a másik valódi emberi oldalát, a szerelem új dimenziói nyílnak meg. Már nem a csillogó felszínt látjuk, hanem a valódival kapcsolódunk. Ettől kezdve szorosabb a kötődés, mert már vigyáznunk kell egymásra.

Csak az az ember képes az elfogadásra, aki önmagát is el tudja fogadni, de ennek a feltétele az őszinteség önmagunkkal és a másikkal. Ha a párkapcsolatban nem ismerjük meg egymást, akkor valójában csak egymás mellett élünk, és ez bizony nem más, mint társas magány.

Hogyan mondjam el neked?

A titkok fájnak, feszítenek, és belülről mételyeznek. A sokáig hordozott szégyen aláássa az egész személyiséget. A traumák maradványai depresszióhoz vagy függőségekhez vezethetnek. Ha viszont kibeszélhetjük ezeket a társunkkal, veszítenek erejükből.

A mesékben és mítoszokban találkozunk azzal a dinamikával, amikor egy démon nevét kimondjuk, az elveszíti a hatalmát felettünk. Így működik ez a belső ellenségeinkkel is. Ha képesek vagyunk szembenézni a félelmeinkkel, szégyeneinkkel, bűneinkkel, csakis akkor kerülünk abba a nulladik állapotba, amikor lehetőségünk nyílik megküzdeni velük.

Ha a párunk, aki szeret és elfogad minket, ebben mellénk áll, akkor megduplázott erővel tudunk szembeszállni a legfélelmetesebb dolgokkal is. Ezért bátran mutassuk meg a démonainkat egymásnak! Nem szabad azonban megfeledkezni arról, hogy a félelmek megbeszélése nem lehet egyoldalú folyamat.

Tekintettel kell lennünk a másik félre, mert ő majd kezdeni akar valamit ezzel. Neki is készen kell állnia arra, hogy befogadja azt, amit még mi is nehezen bírunk el. Megpróbálja majd megérteni, igyekszik minket tartani, esetleg megoldásokat keres velünk. A titkok kimondása – ilyen szokott lenni a féltékenységből eredő bizonytalanság, a hajlam a depresszióra vagy a függőség – megkönnyebbülést hozhat, de terhet is róhat a kapcsolatra.

Olvassa tovább Nógrádi Csilla pszichológus írását a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban, amely lelkünk sötét és napos oldalával foglalkozik.

Fizessen elő a magazinra, most sokféle kedvezmény várja.

 


 



HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!