HVG Extra Pszichológia
HVG Extra Pszichológia
Tetszett a cikk?

Az ember alapvetően jó – ez a kutatás is erősíti ezt az elképzelést.

Mi történik az agyunkban, amikor saját és mások érdekei között döntünk? A Zürichi Egyetem professzora, Philippe Tobler és nemzetközi kutatótársai a kérdés nyomába eredtek.

Kísérleteikben a résztvevők döntések sorozatában köteleződhettek el amellett, hogy bizonyos pénzösszeget számukra fontos embereknek ajándékoznak vagy magukra költik.

A belső vívódást elektródákkal mérték agyuk három területén, amely a boldogságérzésben, a döntéshozatalban és az altruista (jótékony) viselkedésben érintett.

A nagylelkűen döntők agyában interakció lépett fel a boldogságért és az önzetlen viselkedésért felelős területek között, ami azonnal megemelte boldogságszintjüket, még a tényleges cselekedet meglépése előtt. Eszerint már a puszta elhatározás, hogy jót tesznek másokkal, boldogságot adott nekik.

Lenyűgöző, hogy önmagában a szándék képes neurális változást előidézni az agyban. Ez a pozitív hatás ráadásul független volt az ajándék nagyságától. Nem szükséges önfeláldozó mártírrá válni, hogy jobban érezzük magunkat, már csekély nagylelkűség is csodákra képes – összegezte Tobler professzor az eredményeket a Nature Communications nevű online tudományos felületen.

 

 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!