HVG Extra Pszichológia
HVG Extra Pszichológia
Tetszett a cikk?

Egy párkapcsolat akkor működőképes, ha megvan az adok-kapok egyensúlya, mondja L. Stipkovits Erika klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta a Mi, együtt című podcast-sorozat harmadik adásában.

Hogyan foglalunk helyet egy párkapcsolatban? Mennyit adjunk önmagunkból a másiknak? Miként teremthetünk harmóniát egymással? L. Stipkovits Erika klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta és Szörnyi Krisztina, a HVG Extra Pszichológia magazin főszerkesztője ezekre a kérdésekre keresi a választ hatrészes, a magazin YouTube-csatornáján is nézhető podcast-sorozatának új adásában.

A Mi, együtt című új könyvre épülő beszélgetés kiindulópontja ezúttal a párkapcsolati egyensúly és harmónia megteremtése. A szakértő szerint akkor működőképes egy párkapcsolat, ha a felek éppen azt teszik bele, amit tudnak, létrehozva ezzel egy egyensúlyi helyzetet. Ez azt is jelenti, hogy mind a pozitív, mind a negatív élményeket, érzelmeket visszaadjuk a párunknak. Megosztjuk tehát egymással, mi mindenre vágyunk, mit szeretnénk, illetve mi az, amit nem tűrünk el egy párkapcsolatban.

Mindkét fél győztes

HVG Könyvek

Azt is fontos látni, hogy a párkapcsolatokban manapság nagyon sok érzés, konfliktus és verseny jelenik meg. A felek közt felmerülhet, melyikük tesz többet a kapcsolatért, egyensúlytalanság alakulhat ki. Ez akkor tud helyrebillenni, ha a felek képesek arra, hogy őszintén és nyitottan kommunikáljanak egymással.

Mi a helyzet a kompromisszumokkal? Mennyit kell megkötni a harmonikus párkapcsolat érdekében? – viszi tovább a beszélgetést Szörnyi Krisztina főszerkesztő. L. Stipkovits Erika szerint kompromisszumok és közös lemondás helyett sokkal inkább együttműködésről célszerű beszélni, egy olyan helyzetről, amelyben mindkét fél győztes. Ebben segíthet az önismeret és a tudatosság, hogy ahelyett, hogy a potenciális nyereségre fókuszálunk, érdemes lehet többször engedünk, mert fontos a másik fél és maga a párkapcsolat.

A krízisek lehetősége

A klinikai szakpszichológus a beszélgetés második felében a krízisekről beszélt. Leszögezte, hogy minden párkapcsolatban szükségszerűen előfordulnak sorsfordító pillanatok, ugyanúgy, ahogy egyéni életünkben is. Ezekre tekinthetünk úgy, mint a személyiségfejlődésünk egyes állomásaira.

Egy párkapcsolat szempontjából válsághelyzet lehet egy gyermek születése, amikor család születik, vagy a gyermek kamaszkora. Ugyanilyen fordulópont többek között az életközepi válság. Ezek életünk természetes velejárói, amelyhez egyéb válságok is hozzáadódhatnak, mint például a szülők elvesztése vagy az egész világot megrengető járványhelyzet.

Egy krízis idején sokkal nagyobb szükség van az önismeretre, mint a válságkezelés egyik legfontosabb eszközére. Ahogy mondani szokás, bajban ismerszik meg az igazán jó párkapcsolat. Nélkülözhetetlen, hogy képesek legyünk a növekedés, a fejlődés lehetőségét látni a nehézségekben, összefogni és csapatként kivezetni önmagunkat és a párkapcsolatunkat a válsághelyzetekből.

Ami nem működik

Az adás végén szóba került, hogy melyek azok a jelek, amelyekből kiderülhet, hogy érdemes lenne pontot tenni a párkapcsolat végére. L. Stipkovits Erika ezek között említette az állandó feszültséget, az egymás irányába tanúsított durvaságot, esetleg azt, hogy a pár tagjai között egyre több a kritikus megjegyzés, állandóan arra fókuszálnak, hogy mi az, ami nem működik a párkapcsolatban. Ebben a helyzetben előfordulhat, hogy egy kívülálló személy, például egy terapeuta segít helyreállítani a kapcsolatot, de ez csak abban az esetben működik, ha képesek együtt fejlődni a kapcsolatért.

Temesvári Orsolya

Az új adást itt is meghallgathatja. Korábbi adásokról itt és itt olvashat.

Fizessen elő a HVG Extra Pszichológia magazinra, most sokféle kedvezmény várja.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!