HVG Extra Pszichológia
HVG Extra Pszichológia
Tetszett a cikk?

Összezavaró és sokkszerű, amikor valaki – főleg a szerelmi partner – minden előjel és magyarázat nélkül csak úgy eltűnik az életünkből. Miért ilyen nagy a ghosting hatása, és hogyan csökkenthetjük az ártalmait?

A szakítás sokféle érzelmet válthat ki belőlünk. Attól is függ, mióta tart a kapcsolat, ki kezdeményezi a lezárását, milyen körülmények között szűnik meg. Vannak kapcsolatok, amelyek viharosan, sok indulattal, veszekedéssel végződnek, de előfordul az is, hogy az érzelmek kihűlnek, és a felek békésen mondanak búcsút egymásnak.

Ideális esetben a lezárás személyesen, emberi párbeszédekben zajlik, ahol mindkét félnek van lehetősége érvelni, illetve reflektálni egymás érzéseire. A csalódás, a düh és a szomorúság természetes, viszont a nyílt és személyes kommunikáció lehetővé teszi a kapcsolat elgyászolását.

Szellemmé válik

Rendelje meg online!
HVG Extra Pszichológia

Az online ismerkedés népszerűvé válásával párhuzamosan növekszik egy speciális szakítástípus, a „ghosting” („szellemmé válás”) előfordulása is. Ezt a kifejezést akkor használjuk, ha az egyik fél minden előzetes jel, jelzés és nyom nélkül eltűnik a kapcsolatból. Ahogy manapság könnyebb arctalanul – először csak chatben – megszólítani a másikat, kilépni is egyszerűbb így. Nem véletlen, hogy a ghosting leggyakrabban abban a szakaszban történik meg, amikor még nincs sok szálon futó, szoros kapcsolódás.

Az illető tehát köddé válik: a telefont nem veszi fel, az üzenetekre nem reagál. Ilyenkor az elhagyott személy eleinte aggódik, hogy valami történt a másikkal, majd később döbben rá, hogy valójában szó nélkül faképnél hagyták. Ez a fajta szakítás még a lelkileg stabil embereket is megviseli, és a következményei sokszor hosszú távon fennmaradnak.

Miért fájdalmasabb?

Ha valaki úgy lép ki az életünkből, hogy nincs rá semmilyen magyarázat, és esélyünk sincs megismerni az okokat, netán érvelni vagy reflektálni, akkor tehetetlenséget érzünk. Kicsúszik a lábunk alól a talaj, azaz elveszítjük az események alakulása feletti kontrollt.
Sajnos az elhagyott fél általában saját magában keresi az okokat; önbecsülése, önértékelése csökken. Elvész a bizalom, nehéz az újrakezdés.

Az okok és magyarázatok ismeretének hiányában a gyászfolyamat is akadályozott. A ghosting sajátos gyászt hív elő, ami hasonlít a hirtelen halál vagy ezen belül is az öngyilkosság által kiváltott gyászhoz. Abban tér el, hogy a halál esetén tisztában vagyunk azzal, hogy a jelen állapot visszafordíthatatlan. A ghostingnál a düh elhúzódó lehet, mivel tudjuk, hogy a másik él valahol, de nem kíván velünk soha többé kapcsolatba kerülni, ám létezésének tudata akár hamis reményeket is kelthet.

A ghostingoló személye

Az online ismerkedés számos előnye mellett nagy hátránya, hogy lehetőséget ad a könnyebb utak választására. Egyrészt közelebb tud hozni távolabb élő embereket, másrészt egyszerűbbé tudja tenni az elválást is. Azok, akik nehezen vállalják a konfliktusokat, énközpontúak és nem számít nekik, hogy a másik mit érez, mit él át – vagy nagyon is együtt éreznek a másikkal, de képtelenek szembesülni a szakítás okozta fájdalommal és bűntudattal –, inkább választják a kapcsolat lezárásának ezt a formáját.

Olvassa tovább Füredi Éva mentálhigiénés szakember cikkét a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban, amelyben emberi kapcsolatainkkal foglalkozunk. Megjelent a legújabb HVG Extra Pszichológia Plusz különszám is: ebben az érzelmi intelligencia témáját járjuk körül.

Fizessen elő a HVG Extra Pszichológia magazinra, most sokféle kedvezmény várja.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!