szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az utolsó brit boszorkányper 1944-ben elítélt vádlottjának rehabilitálása érdekében a boszorkányakativisták világszerte aláírás-gyűjtésbe kezdtek.

Helen Duncant, a skót jövendőmondót és szellemidézőt 1944-ben ítélte kilenc hónapos börtönbüntetésre a brit legfelsőbb bíróság egy 1735-ből származó törvény alapján. Európa utolsó boszorkányperének vádlottjáért most, a Harry Potter-kultusz idején egyre népszerűbb boszorkányság rajongói mozgalmat indítottak, hogy Tony Blair kormánya kezdeményezze az uralkodónál a 62 éve hozott ítélet felülvizsgálatát.

Duncan híres és megbecsült látnok volt, akihez a háború alatt még maga VI. György király és a miniszterelnök, Winston Churchill is gyakran fordult tanácsért. Éppen rendkívüli képességei miatt került bajba, egy szeánszon ugyanis megidézte a HMS Barham nevű hadihajó egyik matrózának szellemét, ebből pedig mindenki megtudhatta, hogy a hajó elsüllyedt. A katonai hírszerzés emberei ekkor komolyan aggódni kezdtek, mert a hajó valóban megsemmisült, a hírt viszont titokban akarták tartani, mert a hadvezetés nagyban készítette elő a normandiai partraszállást és attól tartottak, hogy a hír rossz hatással lehet a katonák harci kedvére.

A katonai titkosszolgálat ezért lejárató kampányt indított a látnok asszony ellen, akit a legfelsőbb bíróság végül egy 1735-ből származó törvény alapján fekete mágia gyakorlása miatt 9 hónapos börtönbüntetésre ítélt. Churchill még a börtönben is felkereste tanácsadóját, de szabadon bocsátását nem tudta elérni. Második miniszterelnöksége kezdetén, 1951-ben sikerült hatályon kívül helyeztetni a 18. századi törvényt, de Duncan becsületét ez nem adta vissza, az asszony így megkeseredve hunyt el 1956-ban.

Halálának ötvenedik évfordulóján Gordon, a skóciai Presoungrange bárója kampányt indított Duncan rehabilitációjáért. A báró a helyi igazságszolgáltatás vezetőjeként már nyolcvannál is több 16-17. századi boszorkányítéletet megsemmisített, Duncan esetében viszont maradt az aláírásokkal megtámogatott, a kormányhoz címzett petíció, mert a legfelsőbb bíróság ítéletéről van szó, amelyet csak az uralkodó helyezhet hatályon kívül a kormány kezdeményezésére .

Így végül a rendkívül felvilágosultnak és modernnek tartott brit uralkodóház is elismerheti, amit Magyarországon már Könyves Kálmán óta tud mindenki: "Boszorkányok pedig nincsenek."

Eltiltást kapott doppingért a volt világelső teniszező

Eltiltást kapott doppingért a volt világelső teniszező

Két bolgár bevallotta, hogy Oroszországnak kémkedtek

Két bolgár bevallotta, hogy Oroszországnak kémkedtek

Az Ellenállás Mozgalommal véteti észre magát az Operettszínház balettigazgatója és a Magyar Nemzet publicistája

Az Ellenállás Mozgalommal véteti észre magát az Operettszínház balettigazgatója és a Magyar Nemzet publicistája

Cápa kóstolta meg egy búvár telefonját – videó

Cápa kóstolta meg egy búvár telefonját – videó