Szerelmi étvágygerjesztők
Az emberiség évezredek óta használ szerelmi bájitalokat, afrodiziákumokat, készít és fogyaszt olyan ételeket és italokat, amelyekről azt képzeli, hogy növelik a szerelmi vágyat és/vagy képességet.
Kerti ruta. Étvágy- és vágyfokozó |
Giacomo Casanova - emlékiratai szerint - reggelire rendszeresen fogyasztott mézet és borssal ízesített tojást, ebédre halat és tojást, uzsonnára kakaót és gyömbéres-vaníliás süteményt, vacsorára kaviárt és homárt - ezeket egytől egyig a vágy-, illetve potenciafokozó ételek között tartják nyilván. Afrodiziákus hatást tulajdonítanak az ánizsnak, a fahéjnak, a gyömbérnek, a sáfránynak, a mustármagnak, a zellernek, a rozmaringnak, a paprikának, sőt a hagymának is (mely utóbbinak a fogyasztását a szigorú étrendű krisnások éppen ezért tiltják). Általában a fűszeres ételekről úgy tartják, hogy mindkét nem számára vágykeltő hatásúak. De nemi serkentő a borsmenta, az articsóka, a földieper, a ginszenggyökér és az olajos magvak, sőt, sokak szerint az állatok nemi szervéből készült őrlemények is. Az említett ételek persze többnyire nem kifejezetten a nemi képességet, sokkal inkább az általános fizikai erőnlétet fokozzák, s a szakemberek szerint a szexusra gyakorolt hatásuk a legtöbbször csupán placebóhatás (amely persze ettől még nagyon is valóságos).
A leghatásosabb vágyfokozó azonban sokak szerint éppen a szerelem. Stendhal francia író A szerelemről című traktátusában arról elmélkedik, hogy míg az eszményi szépségű nővel való szex négyegységnyi boldogságot ígér, ha szerelmesek vagyunk, akkor a szeretett lénnyel való együttlét százegységnyi boldogságot ad. Stendhal le is vonja a következtetést: "A szerelem ledönti trónjáról a szépséget."
Magyar ágyékvilág |
A HVG Trend melléklete ezúttal a magyarok szexuális életét veszi górcső alá, az eddigi legátfogóbb hazai reprezentatív felmérés alapján. |