![A boldogság tuti receptje](https://img.hvg.hu/Img/da658e97-86c0-40f3-acd3-b0a850f32c30/96bc97d7-f5f8-4ae9-9e97-d6235c351a58.jpg)
A boldogság tuti receptje
A Time magazin internetes oldala nem kevesebbre vállalkozott, mint hogy megalkossa a boldogság...
A Time magazin internetes oldala nem kevesebbre vállalkozott, mint hogy megalkossa a boldogság receptjét, azaz összegyűjtse azokat a – tudományosan is alátámasztott – ötleteket, amelyek egyszerűen megvalósíthatók, miközben közelebb visznek a hőn áhított boldogság eléréséhez.
Azt persze, hogy mi is az a boldogság meglehetősen nehéz definiálni, hiszen kinek-kinek mást jelent ez az érzés. Van, akit egy jó könyv, mást egy szerelem, megint mást egy pohár zamatos bor tesz boldoggá. Talán ezért is nevezik a pszichológusok „szubjektív jó érzésnek” ezt az állapotot, és a hangsúly itt erősen a szubjektív jelzőn van. Ami viszont általános emberi jellemző: mindenki vágyik erre az érzésre.
Nos, rajtunk ne múljon, közreadjuk a boldogság receptjét, a top 10 boldogságidéző ötletet, amelyekben az a legjobb, hogy bárki bátran, mellékhatások nélkül (pontosabban csak pozitív mellékhatásokkal) kipróbálhatja, legfeljebb bánatának és pesszimizmusának fog búcsút inteni.
1. Az optimizmus tanulható
Az optimizmus, ami karöltve jár a boldogsággal, tanulható – állítja MaryAnn Troiani pszichológus a Time magazin virtuális hasábjain. Ráadásul a szakember azonban nem éri be ennyivel, tanácsokat is ad a derűlátás elsajátításához. Az első: séta közben húzzuk ki magunkat, energikus léptékkel, feltartott fejjel járjunk. A pesszimista ember ugyanis – többek között – arról ismerhető fel, hogy lassan, kis léptekkel, lehajtott fejjel sétál. Változtassunk a hanghordozásunkon is – tanácsolja a pszichológusnő – , beszéljünk vidáman, kedvesen. Használjunk minél több pozitív töltetű kifejezést, például ne problémát, hanem kihívást emlegessünk, hiszen az ilyen szavak és gondolatok hatnak az agy biokémiájára, emelik a szerotonin szintet (ez az anyag hangulatszabályozó, alacsony szintje depresszióhoz vezet). A pszichológusnő szerint egyébként nagyjából egy hónapra van szükség ahhoz, hogy megtanuljunk optimistán létezni. Úgyhogy már lehet is kezdeni!
2. Szép emlékek
Valamennyiünknek vannak szép emlékei, bár valamiért a kellemetlen dolgok mélyebben raktározódnának el az agyban. Aki kételkedne ebben, csak gondoljon vissza a gyerekkorára, és rádöbben, mennyi „rossz” dolog jut eszébe. De félre a sötét gondolatokkal, végtére most a boldogságról beszélünk. Íme egy újabb jó tanács: minél gyakrabban idézzük fel kellemes emlékeinket. Próbálja csak ki! Hunyja be a szemét, esetleg hallgasson valamilyen kellemes zenét, és gondoljon vissza egy régi szép emlékre. Szinte olyan, mintha újból ott volna, és átélné azokat a fantasztikus pillanatokat. Higgye el, boldogabbnak fogja érezni magát e kis fantáziakirándulás után!
3. Hallgassunk zenét!
Hogy az evolúció miért éppen így hozta, azt nem tudni, mindenesetre tény, hogy a zene az agy azon részére hat, ahol a boldogsághormon, azaz az endorfin termelődik (az endorfinok neurotranszmitterek az agyban, amelyek csökkentik a fájdalmat, illetve – fájdalomérzet híján – eufóriát, azaz boldogságot idézhetnek elő). Még a helyi érzéstelenítésben végzett műtéteknél is jótékony hatású a zene, ha ugyanis a beteg számára vonzó muzsikát hallgat, akkor nyugodtabb lesz, lassul a pulzusa és alacsonyabb lesz a vérnyomása is. És ez még nem minden! A megfelelően választott muzsika arra is alkalmas, hogy serkentse az agy melatonin kibocsátását, azaz álomba ringasson.
4. Fuss (vagy táncolj, ugrálj) a boldogságodért
Köztudott, hogy egy kiadós futás – a már említett endorfinnak köszönhetően – egyfajta boldogságérzettel jutalmazza a sportolót. Persze nem mindenki szeret futni, és nem is kell feltétlenül rohangálni egy jó kis endorfinbomba érdekében, a mozgás számos fajtája, így például az ugrálás vagy a tánc is hasonló hatással lehet ránk. A lényeg: próbáljuk teljes odaadással végezni a gyakorlatokat, feledkezzünk meg a napi gondokról. Mindettől nemcsak vidámabbak, hanem egészségesebbek is leszünk.
5. Egy jóízű nevetés
Ugye milyen jól esik szívből jövően hahotázni? Ilyenkor még az sem baj, ha a nevetésbe belesajog az oldalunk. Nos, a nevetés is egyike az endorfinkeltőknek, emellett segít csökkenteni olyan hormonokat, amelyeknek komoly szerepük van a feszültség és a stressz létrejöttében. És persze nem hagyhatjuk szó nélkül a nevetés társadalmi vonzatát sem: kutatások igazolták, hogy az emberek jóval többet nevetnek társaságban, mint amikor magukban vannak. Azaz: egy jó társaság, egy jóízű nevetés, íme a boldogság újabb apró titka.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/57ac774e-6247-46f2-981f-21d709cc0e24.jpg)
6. A hit és a boldogság
Vizsgálatok tucatjai igazolják, hogy a vallásos emberek összességében kiegyensúlyozottabbak, boldogabbak, mint azok, akik ateistáknak vallják magukat. A Michigan Hope College társadalompszichológusa szerint a hit egyfajta társadalmi támogatást nyújt az egyénnek, aki így nem érzi egyedül magát, ráadásul kitágul számára a világ, amelynek középpontjában végre nem ő maga áll. Az ima, a csendes meditáció amúgy is oldja a feszültséget, csökkenti a stresszt és utat enged a kellemes érzéseknek, felszabadítja a pozitív energiákat.
7. Próbáljunk ki új dolgokat!
Tanuljunk gitározni, tapétázzuk ki a nappalit, ültessünk paradicsomot az erkélyünkön, főzzünk különleges ételeket – mindegy, hogy mibe fogunk, bátran vágjunk valami újba! A Winston-Salem State University kutatói úgy találták, hogy azok az emberek, akik nyitottak az újabb és újabb tevékenységekre, boldogabbak azoknál, akik csupán megszokott rutintevékenységeiket végzik.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/2185046e-1430-4721-92aa-86cec1c03701.jpg)
8. Oszd meg másokkal is!
Beszélni, beszélni, beszélni. Mindegy, hogy jó dolgokról vagy rosszabbakról van szó, csak beszéljünk mindent ki magunkból, és ilyenkor még az sem gond, ha beszélgetőpartnerünk a telefon másik végén csücsül. A kibeszélés két okból is roppant hasznos: az emberek hajlamosak arra, hogy miközben mesélnek valakinek, inkább a kedvezőbb dolgokat hangsúlyozzák, és mintegy kicsinyítik a kellemetlenségeket. Eközben az emlékek is módosulnak, és egyre kisebb lesz a jelentősége annak a bizonyos „rossz” emléknek. A kibeszélés annál hatásosabb, minél többször kerül rá sor, azaz úgy szabadulhatunk meg legkönnyebben a rossz érzéseket keltő emlékektől, ha minél többeknek meséljük el.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/96bc97d7-f5f8-4ae9-9e97-d6235c351a58.jpg)
9. A munkahely és az otthon
A hordozható technikai eszközök, a hálózatok, a wifi ledöntötték azt a korlátot, amelyik valaha elválasztotta a munkahelyet az otthontól. És nem biztos, hogy ennek csak pozitív hatásai vannak! A Michigan State University kutatói szerint ugyanis azok az emberek, akik képesek élesen elválasztani munkahelyüket az otthonuktól, jóval boldogabbak, mint azok, akik a családjuk körében próbálják megoldani munkahelyi problémáikat.
10. És végül: a boldog házasság
A boldog házasságban élők optimistábbak, gyakrabban mosolyognak, többet nevetnek, mint kevéssé szerencsés társaik – ezzel feltehetően nem mondtunk újdonságot, mint ahogy azzal sem, hogy a kiegyensúlyozott párkapcsolatban élőknek kevesebb az egészségügyi problémájuk is. Újabban viszont az is kiderült, hogy az, akinek boldog a házastársa, maga is boldogabbá válik. Azaz a házasságban nemcsak az anyagi javak, hanem a boldogság is közös!
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/97bfed7c-433b-4761-bc05-6da6e22c9313.jpg)
Ez volt a top 10 ötlet, a boldogság tuti receptje. Várni nem érdemes, máris lehet kezdeni kipróbálni őket. Úgyhogy kedves Life-Style olvasók, boldogságra fel!