Az ázsiai prostituált és az európai turista szerelme - videóval
A fiatal hátizsákos utazó beleszeret a HIV-pozitív kambodzsai utcalányba. A sztorit nem valamelyik hollywoodi stúdióban ötölték ki sikerre éhes producerek, hanem igaz történet. Az azóta eltelt néhány év egy bestsellert és egy filmet inspirált. A Rómeó és Júlia-szerű párból pedig család lett.
Egy nyugati turista beleszeret egy kelet-ázsiai prostituáltba – a banális sztori nap mint nap megtörténik Thaiföld, Kambodzsa vagy Laosz turistaparadicsomában. A német Benjamin Prüfer története azért különleges, mert vonzalmát nem fújta el a szél: négy éve házas a kambodzsai Sreykeóval, és immár egy gyermekük is született, egyet pedig örökbe fogadtak.
Pedig már a kezdet kezdete óta minden körülmény kapcsolatuk ellen szólt. A 23 éves, jó házból való Benjamin – később a Frankfurter Rundschau és a Financial Times német kiadásának újságírója – hátizsákos turistaként kelt útra Kelet-Ázsiába 2003-ban. A kötöttségektől irtózó, laza srác élvezte a jómódú európai, amerikai és ausztrál fiatalok trendi túráját. Mígnem a fővárosban, Phnom Penh-ben húsz dollárért igénybe nem vette egy fiatal prostituált szolgáltatásait. „A legtöbb kambodzsai utcalány végtelenül kiégett és cinikus, ami kegyetlen sorsukat ismerve teljesen érthető. Sreykeo azzal bűvölt el, hogy noha szüleit és testvéreit e munkával tartotta el, sohasem adta fel a jobb élet reményét” – elemezte vonzalmának ébredését Prüfer a Spiegel Online számára készült, január végi interjúban.
Miután hazautazott Európába, fenntartották kapcsolatukat, majd nemsokára a lány követte. Annak ellenére fonódott viszonyuk szorosabbra, hogy igen hamar kiderült, Sreykeo HIV-pozitív. Szerelmük azonban kitartott, különleges kapcsolatukról a fiatal újságíró 2007-ben egy regényt is megjelentetett Akárhova is mész (Wohin du auch gehst) címmel. A napokban pedig a német mozik bemutatták a könyvből készült Azonos, mégis más (Same same but different) című filmet, melyet a német Detlev Buck rendezett.
Már a német AIDS-alapítvány médiadíját elnyerő könyv megjelenése is nagy feltűnést keltett Németországban: számos ugyanis az érintett, aki kelet-ázsiai barátnőjét hazahozná a hideg kontinensre. „Az ilyen kapcsolatokkal szembeni előítélet úgy szól: a férfi a tettes, a kizsákmányoló, a nő az áldozat, vagy rosszabb esetben az, aki csak a pénzért tartja fenn a viszonyt. Azt hiszem, a könyvem legnagyobb erénye, hogy megmutattam, nem csak ilyen kapcsolatok születhetnek” – nyilatkozta az író több helyütt.
Mindazonáltal a pár egy éve a lány szülőhazájában él, mert mint hangsúlyozták „Benjaminnak jobb külföldinek lenni Kambodzsában, mint Sreykeónak Németországban”.