Már nem annyira egészséges a mediterrán életmód
A legtöbb spanyol túlsúlyosnak bizonyult, keveset mozgott és túl magas volt a koleszterinszintje.
A legtöbb spanyol túlsúlyosnak bizonyult, keveset mozgott és túl magas volt a koleszterinszintje. Különösképp az alacsonyan képzett embereknél volt magas a betegség kialakulásának kockázata - írták a kutatók az International Journal of Clinical Practice című szaklapban.
A szív- és érrendszeri megbetegedések számos fejlett ország leggyakoribb halálozási oka. Számos tényező növeli az ilyen betegségek kialakulásának kockázatát, többek közt a kor, a magas vérnyomás, a cukorbetegség, a dohányzás, a mozgáshiány, az alkohol, illetve az egészségtelen táplálkozás. Míg egyes tényezők, mint a kor elkerülhetetlenek, másokat az életmód változtatásával befolyásolni lehet.
Eddig gyakran a mediterrán országokat hozták fel ennek bizonyítékaként. Az ottani emberek nyugodtabbak, és elsősorban értékes, helyben termesztett, nem iparilag előállított termékeket fogyasztanak, többek közt sok halat és zöldséget - szólt a fáma.
Ez az ideális kép azonban már rég nem fedi a valóságot - írja a Die Welt című német lap internetes kiadása. Az azt kialakító tanulmányok egyrészt igen régiek, másrészt elsősorban a vidéki lakosságot vizsgálták. Az azóta eltelt negyven évben az élet a Földközi-tenger közelében is megváltozott. A fizikai munka ott is ritkább lett, a kalóriadús étkezés azonban megmaradt. A táplálkozás mikéntje is megváltozott, felgyorsultak az étkezések, és egyre többen kezdtek el dohányozni.
Spanyolországban, mint ahogy máshol is, különösen a csekély jövedelmű, és alacsony képzettségű emberek veszélyeztetettek. E csoportban nagyobb a dohányosok és túlsúlyosak aránya. Gomez-Huelgas szerint az érintettek számát jelentősen lehetne csökkenteni, ha az alacsony képzettségű emberek részére célzott felvilágosító programok indulnának.