szerző:
life-style.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az energiaínséges időben, amikor emelkedik az energiahordozók ára, s a világ kitermelői már szinte követni sem tudják...

Az energiaínséges időben, amikor emelkedik az energiahordozók ára, s a világ kitermelői már szinte követni sem tudják a felhasználás ütemét, egyre több országban keresnek kiutat. A német építésügyi miniszter, Peter Ramsauer kezdeményezésére megtervezték és felépítették az első önálló energiaellátó lakóházat. Talán ennek köszönhetően a jövőben megváltozik a szólás, mely szerint „az én házam, az én váram”; úgy fogalmazhatunk majd: „az én házam, az én energiaállomásom”. Ugyanis az építmény túl a saját elektromos energiaellátásán tartalékolni is képes lesz a villamos energiát. A megoldás pedig lehetőséget kínál, hogy elektronikus járműveket, autókat töltsünk fel vele. Az akkumulátorház iránt máris nagy érdeklődést mutatnak az elektronikus kisautók gyártói, részt vállalva a projekt támogatásában. A ház+autó kombináció az épületet bemutató Immobilien Zeitung szerint azért is rendkívül előnyös, mivel Németországban a közúti forgalomra és a lakóházakra jut a villamos energia felhasználás 70 százaléka. Üdvözölendő a német „előrelépés”, mivel az Európai Unió távlati tervei szerint 2020-ig a megújuló természeti erőforrásoknak kellene biztosítani az épületek teljes energiaellátását. Ez afféle zéróprogram, mely szerint az épületek nem használhatnak fel több energiát, mint amit megtermelnek.

Meddig tartható fent a ma ismert rendszer?
Horváth Szabolcs

Kérdés, hogy az igazán jövőbemutató elképzelés megvalósításának milyen és mennyi gyakorlati akadálya lesz. A Stuttgarti Egyetem 2010 végén nyerte el a német Építésügyi Minisztérium által kiírt energiaház pályázatot Werner Sobek mérnök irányításával. Az általuk megtervezett és felépített prototípus bekerülési ára 3 millió euró, vagyis 834 millió forint óriási összegnek tűnik. Az egyelőre mobil építmény országos bemutató útra indult, március 31-ig Hannoverben látható. 2011 őszére pedig állami támogatással elkészül a második ilyen épület a berlini Charlottenburg kerületben. A 130 négyzetméteres, intelligens épület innovatív technológiával készül, tetején napelemekkel és multi-üvegezéssel. Sajátossága még, hogy 100 százalékban újrahasznosítható anyagokat használnak fel hozzá. A négy személyre tervezett energiaházat 2012-től két éven keresztül tesztelik, meghatározott periódusokban váltják benne egymást az önkéntesen jelentkező családok.

Így néz ki a kísérleti ház látványterve
immobilien-zeitung.de

Nemcsak Németországban, hanem Spanyolországban is megvalósulnak intelligens építmények. Az ibériai országban felépült egy középület, s hamarosan elkezdődik egy önellátó energiarendszerrel rendelkező gasztronómia tudásközpont felépítése. A jövő architektúrájának elemeit hordozzák magukban Enric Ruiz-Geli, az újvonalas katalán építész által tervezett építmények. Ilyen a barcelonai Media-TIC irodaház, amely napenergia-gyűjtőrendszerrel rendelkezik, ennek megfelelően egyébként látványban is egészen egyedi.

A napelemes irodaház látképe
Ruiz-Geli.com

Még komplexebb energiaellátású lesz a Földközi-tenger partján található világhírű rosasi étterem, az El Bulli átépített változatának kreatív központja. Az ötszörös Michelin-csillagos étterem tulajdonosa és sztárséfje, Ferran Adrià, akiben a világ egyik legnevesebb szakácsát tisztelhetjük, Ruiz-Gelinek, a Cloud 9 Stúdió vezetőépítészének adott megbízást. A Cap de Creus (Girona tartomány) természetvédelmi parkban megálmodott épület nemcsak környezetbarát lesz, hanem úgynevezett smart grid technológiájú, mely az intelligens hálózatot jelenti (Európában összesen három ilyen épület van). Önálló víz- és energiaellátása lesz, a nap-, szél- és geotermikus energiaforrások kombinált felhasználásával. A felgyülemlett (generált) energiát hidrogénelemekben tárolják, amelyek a szükséglet szerint elosztják a felhasználó egységek között. Hasznosítják majd az eső- és tengervizet is, még az algából is energiát termelnek. Mindehhez a Ruiz-Geli kézjegyét viselő, sajátosan futurisztikus külső is társul. A mester nem véletlenül Figuerasban, a szürrealizmus legnagyobb alkotójának, Salvador Dalínak szülővárosában látta meg a napvilágot. Így találkozik szerencsésen egy új épületcsoda megalkotásában korunk két híres katalánja, ugyanis Ferran Adriàt, a molekuláris konyhaművészt, a kulinária Salvador Dalíjaként emlegetik.

Az új El Bulli tervei
El Bulli Foundation
A dán külügyminiszter szerint nincs ok a pánikra Trump Grönlanddal kapcsolatos kijelentései miatt

A dán külügyminiszter szerint nincs ok a pánikra Trump Grönlanddal kapcsolatos kijelentései miatt

„A Fidesz csak egy módon árthatna Magyar Péternek”

„A Fidesz csak egy módon árthatna Magyar Péternek”

Lövöldözés volt Csádban az elnöki palotánál

Lövöldözés volt Csádban az elnöki palotánál

Focus-vendégkommentár: Az ukrajnai háború és Putyin mutatott rá, hogy a Nyugat nem tud varázsolni

Focus-vendégkommentár: Az ukrajnai háború és Putyin mutatott rá, hogy a Nyugat nem tud varázsolni