![Így fogják hívni a szegedi hópárduckölyköket](https://img.hvg.hu/Img/da658e97-86c0-40f3-acd3-b0a850f32c30/ed489bc5-e4c4-4148-8871-04fd40e44cad.jpg)
Így fogják hívni a szegedi hópárduckölyköket
A látogatók javaslatai alapján a Börte, a Sagar és a Tenzing nevet kapta a Szegedi Vadasparkban májusban született három hópárduckölyök. Veprik Róbert igazgató elmondta: hagyomány, hogy az állatkertben születő kicsinyek nevére a látogatóktól várnak javaslatokat. Soha korábban nem érkezett azonban ennyi ötlet, mint most, összesen ötszáznyolcvanan küldtek jobbnál jobb, esetenként érdekes és furcsa névjavaslatokat.
Amikor a vadasparkban egy ritka faj egyedének nevet adnak, mindig igyekeznek olyat választani, amely utal az állat élőhelyére vagy az ott élő népek hagyományaira. Ezért a Gáspár, a Zeusz, a Hópihe és hasonló nevek hamar kihullottak a rostán.
Emellett fontos, hogy a név rövid, illetve könnyen kiejthető legyen, így például a Brahmabandhab elnevezés sem aratott sikert a gondozók között. A három nyertes javaslat így a Börte - Dzsingisz kán szerelme -, Tenzing - az Edmund Hillaryvel a Csomolungmát elsőként meghódító serpa neve - és Sagar - a Csomolungma nepáli elnevezésének, Sagarmathának a rövid alakja - lett.
Az, hogy Gonggának, a Szegedi Vadaspark nőstény hópárducának három kicsinye született, nemzetközileg is ritkaságnak számít, mivel a Közép-Ázsia hegységeiben élő nagymacskaféle általában egy, legfeljebb két utódot hoz világra.
A látogatók augusztus közepétől láthatják a kifutóban a kölyköket, melyek másfél éves korukig maradnak anyjukkal, ezután Európa más állatkertjeibe kerülnek.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/ed489bc5-e4c4-4148-8871-04fd40e44cad.jpg)
A hópárducok Közép-Ázsia hegységeiben élnek kétezer méter fölötti magasságban. Számukat 4-6,5 ezer közöttire teszik, de ez a viszonylag nagy állomány körülbelül 3 millió négyzetkilométeren szétszórva él, ezért nagy a populációk szétszakadásának és a beltenyészet kialakulásának veszélye.
Fogságban körülbelül 450 hópárducot nevelnek. A fekete-fehér pöttyös, bársonyos szőrű jövevények szülei egy tenyészprogram keretében érkeztek nagyon fiatalon Francia- és Lengyelországból Szegedre. Speciális mikroklímájú, árnyas kifutójukban nagyon jól érzik magukat, talán ennek is köszönhető, hogy a párnak korábban már három kölyköt sikerült felnevelnie.
A negyven-ötven kilós, másfél méteres állatok farka is csaknem egy méter hosszú. A párzási időszak kivételével magányosan élnek, akár száz négyzetkilométeres területet is bebarangolnak egy nap. Áldozatukat lopakodva közelítik meg, és hatalmas ugrással vetődnek zsákmányukra. Főleg vadjuhra, vadkecskére, szarvasra, nyúlra és madarakra vadásznak.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/f0bc57aa-a302-4eca-a356-9e1d8ee30a2c.jpg)
Időnként a háziállatokra is rátámadnak, ezért a pásztorok csapdával, puskával és méreggel is irtják őket. Az orvvadászat is csökkenti állományukat, értékes prémjük - amelyből egy bunda ára a tízmillió forintot is meghaladhatja - mellett a hagyományos ázsiai gyógyászatban használt csontjuk miatt is elejtik őket.