A Föld légkörét, vizeit és talaját kutatja a NASA öt idei missziója
A Föld légkörét, vizeit és talaját kutatják az űrből az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) idei missziói: öt új műhold és mérőműszer segítségével a vízről, a szárazföldről és a levegőről rögzítenek értékes adatokat 2014-ben.
Charles Bolden, az űrkutatási hivatal igazgatója közleményében tájékoztatott: a NASA - miközben készülődik a jövőbeli, egy kisbolygót és a Marsot felderítő expedíciókra - idén a Földre összpontosít. A munka eredményei a bolygó minden lakójának életére hatással lesznek - hangoztatta.
A missziókat a februárban pályára álló és a Föld csapadékmennyiségét mérő GPM (Global Precipitation Measurement) nevű műhold nyitja. A japán közreműködéssel épült szatellit a bolygóra hulló esőről és hóról fog adatokat gyűjteni.
Júliusban követi a légköri széndioxid mennyiségét mérő OCO (Orbiting Carbon Observatory-2), egy 2009-ben szétesett berendezés újra megépített változata. Novemberben indul a talaj nedvességét vizsgáló SMAP (Soil Moisture Active Passiva) elnevezésű műhold.
Két mérőműszert is küld a NASA a Nemzetközi Űrállomásra (ISS): júniusban az ISS-RapidScat indul útjára, hogy a Föld tengeri széláramlatairól rögzítsen adatokat. Szeptemberben a földi légkörben található részecskék mozgását kutató CATS (Cloud-Aerosol Transport System) műszert küldik az ISS-re.
"A két új műszerrel felszerelve olyan bázist kapunk, amellyel a Földet és az ott végbemenő globális változásokat figyelemmel kísérhetjük" - hangsúlyozta Julie Robinson amerikai csillagász.