Sakknagymester lesz a gyerek

Rapport Ricsi négyévesen látott először táblát és figurákat. A foci szerencsére nem jött be, tíz év múlva így Magyarország legfiatalabb sakknagymestere lett.

  • Vincze Szabolcs Vincze Szabolcs
Sakknagymester lesz a gyerek

Rapport Richárd négyévesen találkozott először a sakkfigurákkal, és bár feltűnően gyorsan jegyzett meg mindent, az ismerkedés idővel abbamaradt. Édesapja, Rapport Tamás Gyulán első osztályú sakkozó volt, így tudta, hogy a legtöbb mester már óvodás korában elkezdi az edzéseket, mégsem erőltette fiának a sakkot.

A fiú kilencéves korában aztán újból előkerült a tábla egy „mateknégyes” miatt, az apa fia koncentrációs készségét szerette volna így fejleszteni. Az eredmények pedig egyre csak jöttek, a család közben Szombathelyre költözött, ahol már külön sakktanár foglalkozott vele. Ötödikes korában megszületett a közös döntés: Ricsi jövője a sakk, ezért magántanuló lett.

„Egy ideig édesapja menedzselte, de senki sem erőltette a sakkot – mondta a hvg.hu-nak Rapport Erzsébet, Ricsi édesanyja. – Mivel ez napi 6-8 órás edzést jelent, ha nem szeretné, nem is tudná csinálni.” A fiú határozott célja, hogy világbajnok legyen, már 15 évesen is ennek rendel alá mindent, ezért dolgozik ennyit.

„Több sportot kipróbáltam – mondta lapunknak Rapport Richárd. – Pesten fociztam, de nem volt szimpatikus az edző. Sopronban kipróbáltam a vívást, de jelenleg is minden nap végzek erőnléti edzéseket. Ez napi egy óra, és igen változatos: a pingpongtól a súlyzózáson keresztül a fociig – amit egyébként a mai napi szeretek – sok minden beletartozik.”

Rapport Ricsi (jobbra) évek óta ott sakkozik, ahol csak lehet

Azonban mind közül a sakk ragadta meg legjobban. „Már most is nagyon sokat tudok erről a sportról, de látom, hogy még többet tudhatok meg. A szépsége mellett ez is vonz.” Bár kifejezett példaképe nincs, Ricsi kedvenc sakkozói közé tartozik az orosz Borisz Szpasszkij és a japán-amerikai Hikaru Nakamura. A múlt és a jövő: előbbi 74, utóbbi 23 éves, akivel egyszer talán épp a világbajnoki címért harcolhat majd.

Meg lehet-e élni a sakkból?

A sportágon belül van egy elitréteg - ez úgy nagyjából húsz embert jelent -, akik rendszeresen meghívásos, magas pénzdíjú versenyeken vesznek részt. Ebbe a körbe bekerülni azonban nem egyszerű, éppen mert meghívásos alapon szerveződnek. „Jelentkezni majdnem reménytelen – teszi hozzá Rapport Erzsébet. – Ezt már mi is próbáltuk, de visszautasítás volt a válasz.”

Létezik azonban egy pár ezer sakkozóból álló második réteg is, ahol szintén pénzdíjas versenyek vannak. Egy sakknagymester, ha más nem, ezekből a versenyekből és a tanításból, a magánórákból is meg tud élni, ráadásul sokaknak civilben van mellette más állásuk is.

„Ricsi nagyon hamar lett nagymester, ezért úgy érezzük, nem marad le semmiről, ha idővel esetleg másfelé fordul – mondja az édesanya. – Volt rá példa a magyar sakkéletben is, hogy egy tehetséges sakkozó 18 évesen döntött úgy, hogy más élet vonzza, és inkább tanulni szeretne.” Ez a lehetőség még Ricsi előtt is ott áll.

Rapport Richárd 13 évesen, 11 hónaposan és 5 naposan lett nagymester
Erdei István/Dochler Holdin

Anyagi háttér

Manapság Magyarországon - bármilyen sportot kezd is el a gyerek - elkötelezett szülők nélkül lehetetlen komoly eredményt elérni. Így volt ez Ricsi esetében is, akinél viszont talán szerencse lehet, hogy nagyon fiatalon hívta fel magára a figyelmet tehetségével.

A 2010-es nagymesteri cím nemcsak szakmai, hanem anyagi szempontból is fordulópontot jelentett. Addig a szülők biztosították a fejlődéshez – edzésekhez és versenyekhez – szükséges anyagi hátteret, ez pedig nem volt olcsó. Számos esetben például egy versenyre nem csak Ricsi költségeit, hanem a kísérőjét is fizetni kellett, ami dupla annyi ráfordítást jelentett.

Akkor jelentkezett a Docler Holding, amely azóta is a tehetséges sakkozó mecénása, de további szponzorok is beszálltak. Az itthon szakszövetség nem igazán erős, lehetőségei erősen korlátozottak, bár segítségével Ricsi bekerült a sportutánpótlást támogató Héraklész-programba.

Bekerülni az elitbe

A szülők és Ricsi nem titkolt célja az, hogy a fiú idővel bekerüljön a korábban említett sakkelitbe, a sportág anyagilag is legjobban elismert menői közé. Ezért döntöttek úgy, hogy sportmenedzserhez fordulnak, aki talán segíteni tud nekik a céljuk elérésében. Választásuk Rácz Félixre esett, akinek csapata foglalkozik többek között Benik Balázs (rali), Babos Tímea (tenisz) vagy a Szalai Tamás (kajak-kenu) menedzselésével is.

Lékó Péter (középen): neki is kellett menedzser

„Rapport Ricsi helyzete kicsit speciális – mondta Rácz Félix a hvg.hu-nak. – Nemcsak fiatal kora és a már most is meglévő profizmusa számított. Számunkra az volt a legfontosabb szempont, hogy egy adott sportágban meglévő kivételes képességeit már ilyen fiatalon megcsillogtatta. Szerintem lehetett volna akár céllövő vagy bmx-es is, akkor is szívesen melléálltunk volna.”

ÉS MIT MOND A SAKKSZÖVETSÉG?

"Rapport Richárd a magyar sakkozás jelenlegi legnagyobb ígérete - mondta a hvg.hu-nak Dr. Seszták Miklós, a Magyar Sakkszövetség elnöke. - Természetesen a hazai szövetség mindent elkövet annak érdekében, hogy a tőle telhető legnagyobb mértékben biztosítsa az ifjú tehetség fejlődéséhez szükséges feltételeket.

 

A támogatás lehetőségeiről és mértékéről a szülőkkel, illetve az edzőkkel való egyeztetés után tudunk majd érdemben nyilatkozni. Nem zárkózunk el semmiféle segítségadástól, ami Ricsi fejlődését szolgálja, és amit a szövetség lehetőségeből fedezni tud. 2-3- hónap uán már mélységében is látni fogjuk, mit vettünk át, így akkor tudjuk majd meg pontosabban, mik ezek a lehetőségek."

Magyarországon még maga a sportmenedzselés is gyerekcipőben jár, egy kívülálló számára pedig a sakkal talán még nehezebben egyeztethető össze. A világban azonban ez sem ismeretlen. „Külföldön a sakkozóknak ugyanúgy, mint más sportág képviselőinek, vannak menedzsereik, ügynökeik, tanácsadóik. Elég, ha a holland Carsten Hensel nevét említjük, aki többek között Lékó Péter vagy Vlagyimir Kramnyik pályafutását is egyengette.”

Bár a sakk nem látványsport, Rácz szerint Rapport Ricsi menedzselése, érdekképviselete sem nehezebb feladat, mint bármely más sportolóé, bár a 15 éves kor miatt bizonyos dolgokban valóban körültekintőbben kell eljárniuk.

„Kétségtelen, hogy a sakk népszerűsége ma Magyarországon nem hasonlítható össze például a tenisz, az ökölvívás vagy más egyéni sportok népszerűségével – világít rá Rácz Félix, hozzátéve, hogy ez a szponzorszerzést is nehezebbé teszi. – Bár hazánk nem sakknagyhatalom, tehetségekből, kiemelkedő képességű sakkozókból itt sincs hiány.”

Vincze Szabolcs

Ilyen egyszerűen lopták el egy nő több száz millió forintot érő budai telkét

Ilyen egyszerűen lopták el egy nő több száz millió forintot érő budai telkét

Nyolc nap leforgása alatt elajándékoztak, majd eladtak egy jelenleg 300-400 millió forintot érő telket Budapest XII. kerületében – mindezt úgy, hogy a tulajdonos erről semmit sem tudott. Azóta egy konténer is megjelent a területen, a csalás áldozata pedig nem tehetne semmit egy esetleges építkezés ellen sem, mert jogilag már nem az övé a telek. A HVG információi szerint egyre több a hasonló ügy.