Ezt nézze ma: képen vágják-e ismét Európát?
Az „európai csapat – bárki más” összecsapásokat ezen a vébén eddig nagyrészt „bárki más” nyerte. Ma a németek Ghána, a bosnyákon Nigéria ellen javíthatnak ezen, de előbb Argentína minden bizonnyal megveri Iránt. Tippek és ötletek – a hvg.hu szubjektív ajánlója.
Argentína - Irán
Az argentin válogatottat sokan a dobogóra várják a világbajnokságon, ám Messiék cseppet sem top négyes játékot hoztak a bosnyákok ellen. Ha a dél-amerikaiak nem szereznek vezetést egy szerencsétlen öngóllal a meccs elején, egészen máshogy is alakulhattak volna a dolgok, és Bosznia válogatottja semlegesíthette volna a torna legerősebb támadósorát. A korai találat után leült a mérkőzés, egyik csapat sem akart nagyon támadni. A hatvanötödik percben azonban a bosnyák védők egymásnak szaladtak, Messi pedig simán vitte a labdát a tizenhatosig, ahonnan már nem hibázott.
Győzelem ide vagy oda, ez a játék kiábrándító volt. Nemcsak a védők, hanem a támadók oldaláról is sokkal több kell ahhoz, hogy az argentinok vigyék valamire a vb-n. A játék nagyon szaggatott volt, nem értették egymást a csapattársak, bármelyik pillanatban felbomolhatott a védelem törékeny egyensúlya. Ennél több kell. Még Irán ellen is. Ha a ma este hatkor kezdődő meccsre össze tudják szedni magukat, akkor lesz idejük a közel-keletiek ellen tökélyre fejleszteni egy új stratégiát.
Mi hiszünk bennük, ezért argentin győzelmet jósolunk. (Eddig amúgy összesen egyszer játszott egymás ellen a két válogatott, és ott döntetlen lett az eredmény.)
Az argentin válogatott kezdőcsapata az előző meccsen (GY, 2-1 Bosznia-Hercegovina): Romero – Zabaleta, Campagnaro, Fernandez, Garay, Rojo – Maxi Rodriguez, Mascherano, Di Maria – Messi, Agüero
Amin a hvg.hu változtatna: Mi 4-2-3-1-es vagy 4-4-2-es felállásban küldenénk fel az argentinokat a pályára. A bátortalan, öt védős felállás hátsó sorának szélein nagyon gyengék voltak a felfutások, Irán pedig nem olyan félelmetes ellenfél, hogy indokolt legyen a sok hátvéd játszatása. A középpálya közepére Mascheranot és Bigliát tennénk, a bal szélre Ezequiel Lavezzit, a jobb oldalon hagynánk Maxi Rodriguezt. A két felállás között Sergio Agüero szerepe döntene, ha árnyék-ékként játszik, akkor előbbi, viszont ha ő is befejező csatárként, akkor a második taktikai rendet választanánk.
Irán játékáról nem sok jót tudunk elmondani az előző meccs alapján. Tulajdonképpen Irán játékáról nem tudunk elmondani semmit. Sőt, az egész Nigéria-Irán meccsről nem nagyon tudunk beszámolni. Legalább egyikőjük sem kapott ki, és nem lesz nulla pontos a csoportban. A vb legunalmasabb meccsén (a tegnapelőtti-tegnapi görög-japán is ez a kategória) 0-0-s döntetlent játszottak a náluk jobbnak tartott Nigériával, végül is nem olyan rossz eredmény. De mindkét csapat pocsékul játszott, nem lepődnénk meg, ha ezt a formát tartanák fenn.
Az iráni válogatott kezdőcsapata az előző meccsen (D, 0-0 Nigéria): Haghigi – Hosseini, Amirhossein, Montazeri, Mehroad – Heydari, Nekounam, Andranik – Dejagah, Reza, Haji Safi
Amin a hvg.hu változtatna: Mi talán egy védekező 5-4-1-es felállással küldenénk fel Iránt a pályára.
Németország- Ghána
Mivel láttuk Hollandia bátortalan játékát Ausztrália, és Olaszország vereségét Costa Rica ellen, bátran kijelenthetjük, hogy a Svájc elleni francia remeklés mellett, a vb-n az eddigi legjobb teljesítményt Németország nyújtotta Portugália ellen. A szorosnak várt mérkőzésen a Nationalelf átgázolt a Cristiano Ronaldo által – gyengén – irányított gárdán, és nagyon meggyőző teljesítményt mutatott. Gyorsak, dinamikusak voltak támadásaik, a középpálya jól szervezte a játékot, a védelem pedig mindig a helyzet magaslatán állt. Ha ez a forma megmarad, nem nagyon látjuk annak akadályát, hogy a németek legalább az elődöntőig masírozzanak. Ám az még mindig majdnem három hét innen, addig pedig meg kell küzdeniük például Ghánával vagy az Egyesült Államokkal, akik – bár a papírforma szerint nem így kellett volna legyen – sokkal színvonalasabban játszottak, mint a sokak szerint biztos továbbjutó Portugália. Viszont a fennmaradó csapatok közül az afrikai a gyengébb, az első meccsen mesterhármast rúgó Műlerrel pedig a németek meglepően jónak tűnnek, így a hvg.hu magabiztos győzelmet vár a Nationalelftől. (Eddigi két meccsükön hoztá ezt.)
A német válogatott kezdőcsapata az előző meccsen (GY, 4-0 Portugália): Neuer – Boateng, Mertesacker, Hummels, Höwedes – Özil, Khedira, Lahm, Kroos, Götze – Müller
Amin a hvg.hu változtatna: Mi 4-2-3-1-ben küldenénk fel a németeket, elöl Müllert hagynánk, a három támadó-középpályás (jobbról balra) pedig Özil, Kroos és Götze lenne.
Ghána a világbajnokságok történetének ötödik leggyorsabb gólját kapta az Egyesült Államoktól a hétfő éjféli F csoportos mérkőzésen. Az afrikaiak nyilván nem számítottak ilyen kezdésre, és ez be is tett nekik rendesen: egy góllal kaptak ki Amerikától. Játékuk viszont nem okozott csalódást. Amint hátrányba kerültek (szóval az első perctől,) a ghánaiak egyből támadásba lendültek. Az egyenlítő gólt csupán a 82. percben szerezték, ám utána (újfent) nem figyeltek, és négy percen belül már kapták a következőt, és innen már nem tudtak változtatni. Ha a négyszeres Afrika-kupa győztes összeszedi a védelmét és kicsit fegyelmezettebben játszik, még akár a vereséget is elkerülheti a robogó németektől. Ehhez azonban nagyon nagy szerencse is kellene.
A ghánai válogatott kezdőcsapata az előző meccsen (V, 2-1 USA): Kwarasey – Opare, Jonathan, Boye, Asamoah – Rabiu, Muntari, J. Ayew, A. Ayew, Atsu – Gyan
Amin a hvg.hu változtatna: Nálunk mindenképpen kezdő lenne a rutinos középpályás, Michael Essien Mohammed Rabiu helyén, míg a Schalke 04 játékosa, Kevin-Prince Boatenget is pályára küldenénk, hogy újra játsszon a németeknél szereplő tesvére, Jerome ellen.
Nigéria – Bosznia-Hercegovina
Újabb éjféli meccs, melyet kihagyhatunk, hacsak nem vagyunk nagyon kipihentek, vagy FTC-szurkolók. Ma éjszaka lép pályára a torna legrosszabb meccsének egyik csapata, Nigéria illetve a Fradi védőjét, Muhamed Besicet foglalkoztató Bosznia-Hercegovina az F csoportból.
Nem tudtunk sokat írni az Irán-Nigéria találkozóról már fentebb sem, és itt sem vagyunk másképp. Az afrikaiaktól ennél többet vártunk, hiszen az előzetes latolgatások még továbbjutásra is esélyesnek tartották a két évvel ezelőtti Afrika-kupa győztest. E meccs után már sokkal biztosabban tudunk majd jósolni a továbbjutókra: aki itt nyer, az már szinte bejutott a nyolcaddöntőkbe.
De a hvg.hu a látottak alapján inkább bosnyák győzelmet tart valószínűnek. (Eddig sosem rendeztek Nigéria – Bosznia-Hercegovina meccset)
A nigériai válogatott kezdőcsapata az előző meccsen (D, 0-0 Irán): Enyeama – Ambrose, Oshaniwa, Oboabona, Omerou – Onazi, Azeez, Mikel – Moses, Emenike, Musa
Amin a hvg.hu változtatna: Nekünk csak a gól hiányzott.
Bosznia-Hercegovina a vártakkal ellentétben igen stabil játékot nyújtott az argentinok ellen, ám megilletődöttségük nagyon szembeötlő volt. Az első percekben kapott öngól megrendítette a bosnyákokat, és nemzetük első vb-találata is csak szépítésre volt elég. Viszont volt egy játékos, aki az újságok értékelése szerint is kiemelkedett a vesztes Bosznia csapatából. Lehet, hogy mi, magyarok, magyar bajnokságot nézők csak ilyen forrásokat találtunk, de a média szerint a fradista Muhamed Besic volt a bosnyákok legjobb játékosa. És – a legkisebb elfogultság nélkül – azt tudjuk mondani, hogy a válogatottban védekező középpályást játszó „Momo” nagyon magabiztosan játszott, sok nagyon jó passzt adott, és a védekezésben is kulcsember volt. Az edző a torna előtt azt nyilatkozta, hogyha valaki, akkor ő képes lesz megfogni Messit. Párharcukat – bár nem sokkal – azonban az argentin támadó nyerte.
A bosnyák válogatott kezdőcsapata az előző meccsen (V, 2-1 Argentína): Begovic – Mujdza, Bicakcic, Spahic, Kolasinac – Besic, Hajrovic, Pjanic, Misimovic, Lulic – Dzeko
Amin a hvg.hu változtatna: A kezdőn nincs mit javítani, ez a legerősebb tizenegy játékosa a bosnyákoknak. Rendet kéne tenni a játékosok fejeiben, ha ez sikerül, meglehet a továbbjutás is.