szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az idén nyárra tervezett játékokat legkésőbb 2021 nyaráig tolják el.

Tokió 2020
Sosem volt még ilyen olimpia, mint a tokiói - egy évet csúszott, szigorú járványügyi szabályok mellett, nézők nélkül, állandó fenyegetettség mellett zajlott. De lezajlott, és így is jó volt. És így is megvoltak a felemelő vagy drámai pillanatai, így is akadtak hősök, ünnepeltünk legendákat és fedeztünk fel új csillagokat. A hvg.hu cikksorozatában mindezeket megtalálja.
Friss cikkek a témában

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke és Abe Sindzó japán miniszterelnök telefonos válságtanácskozásán döntés született a nyári tokiói olimpiai és paralimpiai játékok elhalasztásáról – olvasható az NKH japán hírportálján

"Nagyjából egy éves halasztást javasoltam, és Thomas Bach elnök úgy válaszolt, száz százalékig egyetért" – idézték Sindzót.

A miniszterelnök a 45 perces telefonbeszélgetést követően újságíróknak azt mondta, nagyjából egy évvel tolják el a játékokat, ami lehetőséget ad a sportolóknak a megfelelő felkészülésre.

A NOB végrehajtó bizottsága még kedden, gyorsan összehívott rendkívüli ülésen – ugyancsak telefonkonferencia keretében – vitatja meg a halasztás lehetőségét.

Tokiónak anyagilag kevésbé fájhat az olimpia elhalasztása, mint idei megtartása

A második világháború óta először kényszerült térdre egy olimpia, igaz, ezúttal nem lefújták a játékokat, hanem elhalasztották egy évvel. Nagyon szép ötlet volt évekkel ezelőtt kitalálni, hogy ott rendezzék a 2020-as nyári játékokat, ahol 2011-ben lecsapott a természeti katasztrófa. Ezt most egy másik rendkívüli esemény, a világjárvány húzta keresztül.

Legutóbb 1944-ben fordult elő, hogy nem tudták megrendezni az olimpiát, akkor a II. világháború szólt közbe. Arra azonban még nem volt példa, hogy a játékokat elhalasszák.

Az olimpiai lángot március 12-én meg is gyújtották a görögországi Olümpiában, az ókori játékok helyszínén, a múlt héten pedig átkerült Japánba, ahol megkezdődött vele a fáklyás váltó. A szervezők döntése alapján, a járványhelyzetre tekintettel, az egyes szakaszokon törölték az ünnepségeket, a nézőknek azonban engedélyezték, hogy ott legyenek az utcákon, amikor elhalad előttük a láng.

Várható volt

A NOB hetek óta komoly, és egyre fokozódó nyomás alatt volt: mind többen jelezték, hogy a jelenlegi körülmények között – amikor Európában és az Egyesült Államokban is felfutóban van a koronavírus-járvány – nem támogatják az olimpia megrendezését.

Az első, aki a NOB soraiból nyíltan beszélt az esemény elhalasztásának lehetőségéről, Richard Pound volt. A testület végrehajtó bizottságának tagja már február végén pedzegette a dolgot, és kijelentette: májusig dönteni kell a rendezésről. Thomas Bach NOB-elnök sokáig tagadta, hogy egyáltalán felvetődött volna a halasztás kérdése a köztük és a rendező japánok között zajló egyeztetések során, idővel azonban kénytelen volt elismerni: a téma bizony napirenden van.

A múlt hétvégén Bach már arra kényszerült, hogy bejelentse: négy héten belül eldől a halasztás kérdése, a játékok törléséről azonban nincs szó. Miután azonban több ország – köztük Ausztrália és Kanada – is jelezte, hogy nem engedi versenyezni a sportolóit, ha idén nyáron rendezik meg az eseményt, a szervezőknek és a NOB-nak nem maradt más választása, mint dönteni a halasztásról.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!