szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Nem politikusként „okoskodni”, hanem hidat építeni menne. Hétfőn megválaszthatják.

Pénteken erősítette meg azt a lapértesülést Lázár János, a Fidesz országgyűlési képviselője, hogy elnökjelölt lesz a Magyar Teniszszövetség hétfői tisztújító közgyűlésén. Az egykori kancelláriaminiszterrel a vasárnapi Nemzeti Sportban jelent meg interjú, amelyben elárulta: Orbán Viktor felkérésére jelentkezett a szervezet vezetésére, de nem azért, hogy politikusként „okoskodjon”:

arra biztatott, próbáljak meg együttműködést kialakítani a teniszsport szereplői között, segítsek a viták és a gazdasági csőd megoldásában”.

Lázár jelezte: olyan emberként venne részt „ebben a történetben”, akinek „van tapasztalata a konfliktusok kezelésében, és talán eredményeket is fel tud mutatni. A kormánynak, amely a magyar sport nagyvonalú támogatója, a béke és az együttműködés az érdeke a teniszéletben.”

Óriási a hiány, lemondtak az elnökségi tagok a teniszszövetségben

Teljes tisztújítás következik, miután mind az öt elnökségi tag felállt. Az elnök áprilisban az Index értesülése szerint milliárdokat kért a sportért felelős államtitkárságtól.

Azt is közölte, hogy az elnökséget határozott időre – egy évre – szóló feladatnak tekinti, amelyben az lenne az elsődleges szerepe, hogy segítsen lezárni a múltat, és konszolidálni a szövetséget anyagi és szakmai értelemben egyaránt. „Ha úgy tetszik, válságmenedzsernek jelentkezem” – mondta, megjegyezve, hogy vannak azért ezen túlmutató céljai, javaslatai is.

Lázár szerint a szövetség előtt két fő feladat áll idén: az elszámolások elkészítése és az adósságok kifizetése, valamint egy fejlesztési program elindítása. Hozzáfűzte: „Nem szeretnék pálcát törni a vitában részt vevők felett, de megkérdőjelezhetetlen tény, hogy Szűcs Lajos elnöksége sok pozitív kezdeményezést hozott, amelyek egy része aztán a nézeteltérések áldozatává vált.”

A politikus úgy látja, hogy a szövetség nehéz helyzetben van, mert „az elmélyült, személyeskedésektől sem mentes konfliktusok jelentős gondot okoznak”.

Elárulta, hogy alelnöknek kérte fel a Vasas SC elnökét, Markovits Lászlót, az előző vezetőség egyik kritikusát, és Bardóczky Kornélnak is tett együttműködési ajánlatot. Róla azt mondta, szeretné, ha a magyar tenisz fejlesztésében és a szakma irányításában döntő befolyása lenne, csakúgy, mint Sávolt Attilának.

Lázár elmondása szerint Orbán azt várja tőke, hogy a megválasztásától számított egy hónapon belül adja le a terveket arra, hogyan lehet pénzügyileg rendbe hozni a szövetséget, illetve elindítani a fejlesztési programot,

amelynek segítségével mindenki hozzáférhet egy polgári országhoz méltó tenisz-infrastruktúrához. Józanul, a pénzt nem presztízsberuházásokra költve számos fejlesztést megvalósíthatunk”.

Úgy tűnik, a hétfői szavazás már csak formalitás, mivel a korábbi sokszoros Davis Kupa-válogatott Bardóczky – akit a Tiszta Tenisz, a Vidéki Tenisz és a Teniszezők a Teniszért mozgalmak jelöltek elnöknek – közleményben jelezte, hogy kész szerepet válallni a szövetség szakmai munkájában, amennyiben Lázárt választják meg vezetőnek. Hozzátette: találkozott Lázár Jánossal, és kiderült, „hogy az elképzeléseink sok esetben megegyeznek. Így szűk két hónap után az a konszenzus született meg, hogy egyesítjük erőinket és közösen fogunk dolgozni a magyar tenisz megújulása érdekében”.

A hétfői rendkívüli közgyűlés előzménye, hogy május 13-án öt elnökségi tag – Bársony Farkas, Dudik János, Gém Péter, Molnár György és Viszló Csaba – lemondott tisztségéről.

Népszava: Az Emmi megsegíti a többmilliárdos hiánnyal küzdő teniszszövetséget

A múlt héten derült ki, hogy a szervezet hiánya többmilliárdos, ezért az Emberi Erőforrások Minisztériumához fordult segítségért.

Juhász Gábor főtitkár előzőleg jelezte, hogy a szövetség pénzügyi helyzete miatt teljes körű pénzügyi átvilágításra volt szükség, amelyet februárban – Richter Attila akkori főtitkár lemondása után – rendelt el az elnökség.

A pénzügyi tanácsadó cég április 21-én készült el az átvilágítással, amelynek eredményeképpen az MTSZ 3,533 milliárd forint konszolidációs kérelmet nyújtott be a kormányhoz az Emberi Erőforrások Minisztériumán keresztül.

A közgyűlésre eredetileg június 12-én került volna sor, ám akkor a járványügyi korlátozások miatt el kellett halasztani.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!