szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nagyon korán kiesett a többi magyar Szilágyi Áron mellől a kardvívók versenyében, ő azonban végig maradt, és ha már így alakult, meg is nyerte. Az egyetlen ökölvívónk kiesett, míg a tekvandós Salim Omar a vigaszágra került, ahol aztán majdnem érmet is szerzett, de a bronzcsatában kikapott. Az úszók ígéretesen kezdtek, volt azonban csalódás sportlövészetben, asztaliteniszben. Íme az olimpia első teljes játéknapjának krónikája.

Tokió 2020
Sosem volt még ilyen olimpia, mint a tokiói - egy évet csúszott, szigorú járványügyi szabályok mellett, nézők nélkül, állandó fenyegetettség mellett zajlott. De lezajlott, és így is jó volt. És így is megvoltak a felemelő vagy drámai pillanatai, így is akadtak hősök, ünnepeltünk legendákat és fedeztünk fel új csillagokat. A hvg.hu cikksorozatában mindezeket megtalálja.
Friss cikkek a témában

Most érkezett

Szatmári András is kiesett

Nem kezdődik jól kardvívóink számára az olimpia: Decsi Tamás után a Mukahari Messe B csarnokának sárga pástján zajló asszóját Szatmári András is elvesztette. 2017 világbajnokának kiesése meglepetés: az iráni Ali Pakdaman győzte le.

Az első tust Pakdaman vitte be, Szatmári sorozatban három találattal válaszolt neki. 4-4-nél az iráni fejre vágott, a magyar a fülét fájlalta utána, majd 8-5-re ellépett. A szünet után is tudta tartani a 2-3 tusos előnyét Szatmári, azt követően aztán megindult az iráni, és sorra vitte be a találatokat. 11-11-nél érte be a magyart, aki attól kezdve már csupán egyetlen tust tudott szerezni. 14-12-nél Szatmári keze az iráni egyik támadásánál megsérült, ápolni kellett. A vége 15-12 lett, Pakdaman léphetett tovább.

Így már csak a kétszeres címvédő Szilágyi Áron van versenyben, akia venezuelai José Quinteróval vív 6.10-től.

A döntős program 12 órakor kezdődik.

  • Vívás – Szilágyi Áron sorozatban a harmadik aranyat nyerte kardvívásban. Ez még senkinek sem sikerült.
  • Cselgáncs – A nyolcaddöntőben ért véget Csernoviczki negyedik, utolsó olimpiája
  • Légpuska – Mészáros Eszter nem jutott döntőbe
  • Az első aranyat egy kínai légpuskás nyerte
  • Az egyetlen ökölvívónk búcsúzott a játékoktól
  • Tekvondo: Salim Omar vigaszágra került, a dél-koreai Jun Janggal mérkőzött a bronzéremét, de kikapott
  • Úszás: Verrasztó Dávid, Hosszú Katinka és Mihályvári-Farkas Viktória bejútott a vasárnapi döntőbe 400 vegyesen.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5 6

Elvesztette az első asszóját, kiesett Decsi Tamás

A kardvívók egyéni küzdelmeiben a három magyar versenyző közül Decsi Tamás kezdett elsőként, Max Hartung volt az ellenfele. Az egyéniben és csapatban is kétszeres Európa-bajnok, illetve csapatvilágabjanok német kezdett jobban, ellépett Decsitől, 8-5-nél következett a frissítés. Azt követően az első tust még a magyar vívó tudta bevinni, ám a következőkben Hartung sorozatban négy találatot szerzett, kettőt ráadásul teljesen tisztán. Decsi 13-6-nál talált újra, de ennél már nem tudott közelebb jutni ellenfeléhez: 15-8 lett a vége, a német jutott a 16 közé.

Nyolcaddöntőben Csernoviczki Éva

Győzelemmel kezdett az olimpiai cselgáncstorna első napján Csernoviczki Éva.

A 48 kilogrammos súlycsoport 34 éves magyar dzsúdósa – aki negyedik olimpiáján szerepel – a 16 közé jutásért az indai Shushila Likmabam ellen lépett tatamira a sportág szentélyeként emlegetett Nippon Budokan sportcsarnokban, és 1 perc 20 másodperccel a vége előtt leszorításért kapott ipponnal nyert.

Csernoviczkire a nyolc közé jutásért a kategória egyik legjobbja, a 2017-ben világbajnok japán Tonaki Funa vár, akit még nem sikerült legyőznie.

Kínai sportolóé az olimpia első aranya

A kínai Csian Jangé lett a tokiói olimpia első aranyérme, miután izgalmas végjátékban megnyerte a női légpuskások fináléját.

A mindössze 21 éves sportlövő az orosz Anasztaszija Galasinával és a svájci Nina Christennel vívott óriási küzdelmet a kieséses rendszerű döntőben, melyben a 12. lövés után búcsúzott a nyolcasból a leggyengébb, majd minden második kör után újabb lövővel fogyatkozott a mezőny.

A végig kiemelkedően célzó hármas között 20 lövés után mindössze 6 tized volt a különbség. A 22. kört követően Christen esett ki, Galasina egyetlen tizeddel vezetett Jang előtt, az utolsó lövés előtt pedig kettővel. Az óriási tét ellenére végig nagyon erős tízeseket lőttek a puskások, a zárólövésnél azonban kijött a hatalmas tét okozta nyomás mindkét versenyzőn. A kínai csak 9,8 kört ért el, ám ez is elég volt számára a diadalhoz, mivel orosz riválisa csupán 8,9-et talált, így be kellett érnie az ezüstéremmel.

A döntőben az alapverseny legjobbjai gyengébben teljesítettek, Csian Jang a hatodik, Galasina a nyolcadik, míg Christen a hetedik eredménnyel került be a fináléba. Az alapot 632,9 körös olimpiai csúccsal megnyerő norvég Jeanette Hegg Duestad a negyedik helyen végzett.

Eredmény: női légpuska
Olimpiai bajnok: Csian Jang (Kína) 251,8 kör
2. Anasztaszija Galasina (Orosz Olimpia Bizottság) 251,1
3. Nina Christen (Svájc) 230,6
...20. Mészáros Eszter 625,3 (az alapversenyben)

Hongkongi páros búcsúztatta a magyarokat

A Szudi Ádám–Pergel Szandra-duó kikapott a vegyes párosok első fordulójában, így a 16 között be is fejezte szereplését a tokiói olimpián.

A magyar kettős szombaton 4-0-ra maradt alul a negyedik helyen kiemelt hongkongi Vong Csun-tinggel és Tu Hoj-kemmel szemben.

Mészáros Eszter nem jutott döntőbe

Mire közvetítésünk elindult, már kiderült, hogy Mészáros Eszter a 20. helyen zárta a női légpuskások versenyszámát, vagyis nem jutott be a legjobb nyolc lövőt felvonultató döntőbe.

A Gödöllői EAC 19 éves világkupa-győztese 625,3 körös eredménnyel fejezte be a 60 lövéses alapversenyt az 50 fős mezőnyben.

Mészáros visszafogottan kezdett, első tíz lövése nem volt kiemelkedő. Az első sorozat után röviden egyeztetett edzőjével, majd visszatért a lőállásba, és a folytatásban egyre kiegyensúlyozottabb teljesítményt nyújtott, lövései jóval pontosabbak voltak. A negyedik tíz lövéses szériája sikerült a legjobban, de aztán hiába lőtt viszonylag jól és egyenletesen az utolsó előtti, valamint a hatodik sorozatban, ez a legjobb nyolcba, és ezzel a döntőbe kerüléshez nem volt elég. A fináléba jutáshoz 628,5 kör kellett.

„Az elején nagyon izgultam, de a végére sikerült összeszednem magam. Annyiban új helyzet volt ez a számomra, hogy olimpián eddig még sosem lőttem” – értékelt az MTI-nek Mészáros, aki hozzátette, reménykedik benne, hogy a továbbiakban már jobban fogja tudni kezelni az izgalmat, és ez a hátralévő versenyein már nem fogja megzavarni.

„Eredetileg jobbat szerettem volna lőni, de ezért az eredményért is megdolgoztam, ezért teljes mértékben nem lehetek csalódott” – nyilatkozta a sportlövő, aki elismerte, hogy csak az utolsó négy sorozata volt jó, az első kettőben nem sikerült meglőnie azt, amit tud.

Nem akarok ezen túl sokat rágódni, mert tudom, hogy meg tudtam volna lőni a döntős szintet, de ez sajnos most így jött ki. Legközelebb már másképp alakul majd” – jelentette ki Mészáros, aki legközelebb kedden, a légpuskások vegyescsapat-versenyében áll majd lőállásba Péni Istvánnal az oldalán.

Ez várható ma

Ez percről percre tudósításunk az olimpiáról Tokióból és Budapestről, amelyben minden fontos információt elolvashat a magyarok szerepléséről és általában a játékokról.

A mai programban asztalitenisz, cselgáncs, országúti kerékpár, ökölvívás, sportlövészet, taekwondo, úszás és vívás szerepel. Ezek közül négy sportágban – kerékpárban, cselgáncsban, sportlövészetben és vívásban – már ma olimpiai bajnokot is avatnak. Íme a teljes mai menetrend:

ASZTALITENISZ (Tokiói Fővárosi Sportcsarnok)
11.15 (4.15): vegyes páros nyolcaddöntő, Szudi Ádám, Pergel Szandra - Vong Csun-ting, Tu Hoj-kem (hongkongi)
20.15 (13.15): női egyes, első forduló, Madarász Dóra-Offiong Edem (nigériai)
21.45 (14.45): férfi egyes, első forduló, Majoros Bence-Larbi Bouriah (algériai)

CSELGÁNCS (Nippon Budokan)
11.00 (4.00): női 48 kg, Csernoviczki Éva-Shushla Likmabam (indiai), selejtező, negyeddöntő
17.00 (10.00): NŐI 48 KG, vigaszág, elődöntő, bronzmérkőzés, DÖNTŐ

ORSZÁGÚTI KERÉKPÁR (Muszasinonomori Park - Fudzsi Nemzetközi Motorsport Versenypálya)
11.00 (4.00): FÉRFI MEZŐNYVERSENY (Valter Attila)

ÖKÖLVÍVÁS (Kokugikan Aréna)
12.18 (5.18): férfi 57 kg selejtező, Gálos Roland-Serik Temirzsanov (kazah)

SPORTLÖVÉSZET (Aszaka Lőtér)
8.30 (1.30): női légpuska alapverseny (Mészáros Eszter),
10.45 (3.45): NŐI LÉGPUSKA DÖNTŐ

TAEKWONDO (Makuhari Rendezvényközpont, A csarnok)
12.20 (5.20): férfi 58 kg nyolcaddöntő, Salim Omar-Vito Dell'Aquila (olasz), negyeddöntő, elődöntő
19.15 (12.15): vigaszág
20.45/21.15 (13.45/14.15): bronzmérkőzések
21.45 (14.45): DÖNTŐ

ÚSZÁS (Tokiói Vizes Központ)
19.00 (12.00): előfutamok:
19.13 (12.13): férfi 400 m vegyes (Bernek Péter, Verrasztó Dávid)
19.28 (12.28): női 100 m pillangó (Sebestyén Dalma)
20.00 (13.00): férfi 400 m gyors (Zombori Gábor)
20.12 (13.12): női 400 m vegyes (Mihályvári-Farkas Viktória)
20.18 (13.18): női 400 m vegyes (Hosszú Katinka)

VÍVÁS (Makuhari Rendezvényközpont, B csarnok)
11.55 (4.55): férfi kard egyéni, 32-es tábla: Decsi Tamás-Max Hartung (német), Szatmári András-Ali Pakdaman (iráni), Szilágyi Áron-Josida Kento (japán)/José Quintero (venezuelai)
19.00 (12.00): elődöntő
20.20 (13.20): bronzmérkőzés
21.15 (14.15): DÖNTŐ

1 2 3 4 5 6
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!