Horn Andrea
Horn Andrea
Tetszett a cikk?

Gyulay Zsoltot választották a Magyar Olimpiai Bizottság elnökének azt követően, hogy Kulcsár Krisztián lemondott. A Hungaroring Sport Zrt.-t tizenkét éve vezető kétszeres olimpiai bajnok kajakozó szeretne jogköröket visszaszerezni a szervezetnek és újra a sport parlamentjévé tenné annak közgyűlését.

hvg.hu: Többször elmondta, a bemutatkozó beszédében is említette, hogy jogköröket szerezne vissza a MOB-nak, amelytől 2016 végén számos addigi feladatát elvették és a forráselosztó szerepét is megszüntették. Az akkori állapotot tartja elérendőnek?

Gyulay Zsolt: Egyelőre az legfontosabb, hogy olyan közgyűlés álljon össze, amely a lehető legszélesebb képviseletet biztosítja, így a MOB tényleg a sport parlamentje legyen, valamint hogy megerősítsük az érdekérvényesítő képességünket. Nekünk kell képviselünk a szakmát, itt kell összpontosítani mindazt a tudást, amely az edzőknél, a sportszakembereknél, a sporttudomány képviselőinél összegyűlt. E tudás felhasználásával lehet tenni az érdekérvényesítésért, mert kerülhet bármennyi pénz a sportba, ha a felhasználása nem hatékony, akkor nem jönnek majd az eredmények. Minden egyes lépésnek azért kell történnie, hogy a pénz hatékonyan és jól legyen felhasználva. Hála istennek, az elmúlt tizenkét évben nagyon jó folyamatok indultak meg a magyar sportban, és ezt ki kell használni.

hvg.hu: Hogyan fordítaná a felhalmozódott tudást a jogkörök visszanyerésére? És mely jogkörökére? A pénzosztó szerepről van szó?

Gy. Zs.: Például az olimpiai műhelyek támogatását szívem szerint a MOB-hoz tenném. Ez nyilván megkönnyítené a sportállamtitkárság munkáját is. Biztos vagyok abban, hogy jó lesz az együttműködés Szabó Tünde államtitkár asszonnyal. 

Reviczky Zsolt

hvg.hu: Kulcsár Krisztiánt többek között az új alapszabályban foglaltak miatt támadták, amelynek értelmében 200 fölöttiről végeredményben 115-re csökkent a MOB-tagság létszáma, így olimpiai bajnokok mellett számos sport- és sportközeli szervezet képviselői kerültek ki a testületből. A másik elnökjelölt, Hajdu Balázs azt mondta lapunknak, elképzelhetőnek tartja, hogy nem szükséges feltétlenül változtatni a mostani alapszabály által meghatározott jogi kereteken, a képviseletüket vesztett szervezetek vissza tudnának találni a MOB kötelékébe az egyéni tagság útján is. Ön visszacsinálná, amit az új alapszabályban előírtak?

Gy. Zs.: Nem lehet a Sportegyesületek Országos Szövetségét semmibe venni, amelyben ott van például az MTK, a Honvéd, a Ferencváros, a Szeged… A klubokban zajlik a munka, amikor egy gyerek elkezd sportolni, egyesületben kezdi, minden olimpikonunk egyesületi tag. A Testnevelési Egyetemet sem lehet kihagyni, ahogy az olyan patinás szervezeteket sem mint a Halhatatlanok Köre vagy az Olimpiai Bajnokok Klubja – ezek mind rengeteg pozitív dolgot tudnak hozzátenni a munkához. A magyar sportnak szüksége van rájuk. Nem kell sok képviselő, de fontosnak tartom, hogy legalább egy-két delegáltjuk legyen. Nem kell teljesen visszaállítani az eredeti taglétszámot, 120-ban maximálnám, és felhívnám a figyelmet arra, hogy akit delegálnak, vegyen részt a munkában.

hvg.hu: Mit gondol Kemény Dénes korábbi szavairól, aki azt nyilatkozta a Nemzeti Sportnak, hogy a MOB működésében szinte minden elnökségi szinten dől el, a közgyűlés mérete leginkább a cateringet befolyásolja?

Gy. Zs.: Tény, hogy az utóbbi időben kiüresedett a MOB közgyűlés. Szerintem szükség van ezekre a találkozókra és kellenek nagyon kemény hozzászólások jól előkészített anyagokhoz. Biztos vagyok abban, hogy az egyes szervezeteknek nem külön kellene megbeszélniük ezeket a dolgokat – a közgyűlés legyen ennek a fóruma. 

Reviczky Zsolt

hvg.hu: Kulcsár Krisztián teljes állásban volt a MOB elnöke, ön viszont korábbi nyilatkozata szerint megtartaná a pozícióját a Hungaroring Sport Zrt.-nél. Nagyon fontos lesz tehát a főtitkár személye. Van már jelöltje?

Gy. Zs.: Lehet, hogy ott csak elnök maradok, de még le kell ülnöm erről beszélni a tulajdonossal, a magyar állammal. Úgy gondolom, hogy a két dolog erősíti egymást. Van elképzelésem a főtitkár személyéről, de még túl korai volna erről beszélni.

hvg.hu: Tizenkét éve vezeti a Hungaroringet, közben négy évig volt a Nemzeti Dohánykereskedelmi Zrt. elnöke is. Mindkettő állami cég, joggal feltételezhető tehát, hogy jó kapcsolatot ápol a kormányzattal. Borkai Zsolt pártpolitikusként vezette a MOB-ot, ön pedig ugyancsak kormányközelibbnek tűnik, mint az elődje, Kulcsár Krisztián. Milyen fényt vet ez a szervezetre?

Gy. Zs.: Annak idején nagyon sikeres magánvállalkozást hagytam ott a Hungaroring kedvéért, amely szerintem nem politikához köthető szervezet. Az adott kormánnyal nyilván jóban kell lenni ahhoz, hogy kinevezzenek egy állami vállalat élére – egyébként akkor ez nem száz százalékos állami tulajdonú vállalat volt –, de pusztán azért, mert valakit szeret az adott kormányzat, ha rosszul végzi a munkáját, egy-két évnél tovább nem tud maradni. Nem is azért kaptam meg azt a feladatot, mert Szöulban nyertem, mert kit érdekelt az már akkor, hanem mert tudok vállalatot vezetni, és ezt az elmúlt tizenkét évben bizonyítottam. Ezen időszak alatt soha nem találkoztam az adott miniszteremen kívül politikussal, valahogy a Hungaroring ebből mindig kimaradt. Az, hogy felkértek a Nemzeti Dohánykereskedelmi Zrt. vezetésére, életem egyik legnagyobb kihívása volt, és a legjobban megoldott feladat: harminc-egynéhányezerről hatezerre kellett lecsökkenteni a nemzeti dohányboltok számát. Az az organizáció, amit annak idején végeztünk, nagyon sikeres volt, annak ellenére, hogy voltak politikai felhangjai. Politikát csináltak belőle – de maga a kiskorúak védelmében hozott dohánytörvény és a rendszer szerintem zseniálisan működik. Erre nagyon büszke vagyok.

Nem érzem magam a politika kegyeltjének, már bocsánat. Hogy van egyfajta nagyon erős világnézetem, az teljesen természetes, mert Magyarországon élek, látom, hogy az elmúlt harminc évben ki hogyan kormányzott és milyen teljesítménnyel. Vannak, akik úgy fogják gondolni, hogy olyan ember került a MOB élére, aki megint közelebb van a politikához, de én nem voltam olyan politikus, mint Borkai Zsolt. Az lesz a tevékenységem sikerének a mércéje, hogy a MOB hová tud eljutni. Egyébként pedig, ha olyan vezetője van a MOB-nak, aki jó kapcsolatot ápol a vezetéssel, akkor több jogosítványt tud kiharcolni ennek a kicsit billegő szervezetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Horn Andrea Itthon

Hajdu Balázs: „A kormányzatot nem zavarná, ha én lennék a MOB elnöke”

Ősszel, épp annak az alapszabály-módosításnak köszönhetően került be a Magyar Olimpiai Bizottságba Hajdu Balázs a Magyar Vitorlásszövetség delegáltjaként, amelynek bevezetése megpecsételte a szervezet elnökének, Kulcsár Krisztiánnak a sorsát. Sydney és Athén vitorlázó olimpikonja most a szervezet vezetésére pályázik, bár elismeri, hogy elsőre ellenfele, Gyulay Zsolt tűnt esélyesebbnek.