szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Vizsgálatot indítottak, büntető feljelentést készítenek elő.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Közleményt jelentetett meg csütörtökön a Lázár János vezette Magyar Teniszszövetség, amelyben azt írták: az elmúlt 48 órában tudomásukra jutott, hogy

alapos a gyanú, miszerint egy akkreditált budapesti laboratóriumban visszaélések történhettek a Covid–19 vírusfertőzés kimutatására szolgáló PCR-tesztekkel kapcsolatban, e visszaélésekben pedig a Szövetség egyes tagjai is érintettek lehetnek”.

Ennek nyomán az elnöksége csütörtökön határozatban utasította az ellenőrző bizottságot, hogy vizsgálja meg, valóban történhetett-e bármilyen visszaélés,

okkal merül-e fel a szabálytalanság gyanúja a szövetséggel kapcsolatban álló versenyzők és sportszakemberek tavalyi Covid-tesztelése során.

Az elnökség emellett felhívta a főtitkárt, Sütő Csillát, hogy haladéktalanul folytassa le a szükséges fegyelmi eljárásokat, az elnököt pedig arra, hogy az alapos gyanúra való tekintettel tegye meg a szükséges büntető feljelentést ismeretlen tettes vagy tettesek ellen.

A szövetség mindenben együttműködik a vizsgálatot folytató hatóságokkal, a vizsgálat eredményeiről tájékoztatni fogja a nyilvánosságot – tették hozzá.

huntenisz.hu

A hvg.hu úgy tudja, hogy az ügy miatt már történt felfüggesztés.

A szövetségnél telefonos megkeresésünkre írásbeli tájékoztatást ígértek.

A szövetség honlapjának címoldaláról az eredetileg 15 óra 41 perckor megjelent közleményt rövid idő után levették – egy darabig csak kulcsszavas kereséssel lehetett megtalálni a hírek között –, később pedig a több helyen módosított változatát publikálták. Az új változatból kikerült, hogy a visszaélések akkreditált budapesti laboratóriumban történhettek, részletezték viszont, hogy kik lehetnek az érintettek. A szövetség „egyes tagjai” helyett most már az szerepel: „egyes sportolói, edzői és munkavállalói is”.

Megszólalt a Semmelweis Egyetem

Csütörtök délután a Semmelweis Egyetem is közleményt jelentetett meg, amelyben az olvasható, hogy a rektor – Merkely Béla – zonnali hatósági eljárást kezdeményezett és belső vizsgálatot indított, miután egy intézményi rutinellenőrzés alkalmával kiderült, hogy az egyetem nevében, több esetben úgy állítottak ki negatív PCR-leletet a Magyar Tenisz Szövetség tagjai számára, hogy az adott mintákat az intézmény laborja nem vizsgálta.

Az intézmény megerősítette a hvg.hu felfüggesztésről szóló értesülését, amikor azt írta: „a belső eljárás lezárását követően az egyetem, a leleteken is szereplő – időközben szakvizsgát tett – orvos munkavégzését felfüggesztette, valamint a Magyar Tenisz Szövetség keretorvosi tevékenységére vonatkozó, ún. »további jogviszony létesítése és fenntartása tárgyában« kiadott engedélyét 2022. február 1-jén visszavonta, így az orvos a továbbiakban nem láthatja el ezeket a feladatait sem”.Többször is előfordulhatott

A Semmelweis Egyetemen állították ki a hamis negatív teszteket a teniszszövetségnek

Az érintett orvost felfüggesztették a munkavégzés alól.

 

A Blikk úgy tudja, hogy a Davis-kupa-válogatott tagjai számára állíthattak ki hamis igazolásokat PCR-tesztekről, mielőtt a csapat elutazott a tavaly november 25-29. között, Torinóban zajlott csoportmeccseire. A lapnak egy, a szövetséghez közel álló, meg nem nevezett forrás azt mondta, hogy a 19 tagú kültöttségből mindenkinek a kezébe nyomták a hamis papírt, pedig csak ketten nem voltak beoltva. A többieknek nem is volt szükségük az igazolásra, mert a beutazáshoz nem kellett negaztív PCR-teszt, csak védettségi igazolvány.

A 24.hu-nak nagyon hasonló tartalmú nyilatkozatot adott később Köves Gábor, a Davis-kupa-válogatott kapitánya.

Eljutott lapunkhoz és a Blikkhez egy e-mail is, amelynek tartalma arra enged következteni, hogy nem csak a felnőtt válogatott tagjainál fordult elő ilyen csalás. A levél küldője arról ír „kedves szülől!” megszólítással, hogy a versenynek otthont adó országba való beutazáshoz PRC-teszt szükséges a „gyerekek számára”.

Ezt most úgy tudjuk megoldani, hogy átkülditek nekem a következő adatokat és az orvos kiállítja a leletet :) a tesztet megússzák a gyerekek”.

Lecserélték a kapitányt

A novemberi, torinói tornára Köves Gábor akkori szövetségi kapitány a Fucsovics Márton, Balázs Attila, Piros Zsombor, Valkusz Máté, Marozsán Fábián összeállítású válogatottat vitte ki. A magyarok Ausztráliával és Horvátországgal szemben is 2-1-re alulmaradtak, így befejezték a szereplésüket. Mint később kiderült, a csapatnak március elején, Ausztráliában kell majd selejtezőt vívnia a döntőbe jutásért.

Köves a szövetség honlapján a múlt esztendő végén megjelent értékelőjében arról beszélt, hogy sok szempontból előrelépett a válogatott. Az együttest 2017 eleje óta vezető kapitány szerződését ennek ellenére nem hosszabbították meg, a helyére Nagy Zoltánt kérték fel, akinek a megbízatása egyelőre csak az Ausztrália elleni, márciusi összecsapásig szól. A váltásra Sávolt Attila szakmai igazgató tett javaslatot, aki azt nyilatkozta: szerinte a mindenkori kapitánynak olyasvalakinek kell lennie, akinek az edzői tevékenység a főállása, ezt azonban Köves Gábor csak a Davis-kupa idejére tudta vállalni. „Ennek megfelelően módosítottuk a szerződését, és vállaltuk az általa kért kiemelt díjazás kifizetését csak a Davis Kupa hetére is, ami egyébként a válogatott edzők tízhavi fizetésének felelt meg. A torinói szereplést követően az elnökség figyelembe vette a kapitányi beszámolót is a jövővel kapcsolatos döntésnél. Nem titok, hogy az volt az általános álláspont, hogy történtek szakmai hibák, Balázs Attilát például nem szabadott volna sérülten nevezni a csapatban. Ez erkölcsileg sem teremtett jó helyzetet” – mondta ugyancsak a szövetség honlapjának.

Valkusz Máté – aki Torinóban sérülés miatt két nap után kikerült a keretből és hazautazott –, a hamis PCR-tesztekkel kapcsolatban azt mondta a 24.hu-nak, hogy csütörtökön meg kellett jelennie a szövetség előtt, ahol „negyedónánként hallgattak ki egy-egy teniszezőt”. Elmondta, hogy bár be van oltva, bárhová megy, visz magával PCR-tesztet, mert semmit sem bíz a véletlenre; a Davis-kupa-döntő előtt is magának csináltatta. „A torinói utazás előtt kaptunk egy tasakot, amelyben repjegy és transzfer, meg egyéb hivatalos papírok is voltak. Azt nem tudom, hogy hamis PCR-igazolás is szerepelt-e köztük, mert a repülőjegyen kívül nem volt másra szükségem. De nekem nem is kellett, mert olaszországi beutazáshoz elég volt az EU-s oltási igazolás.”

Tüzet oltani érkezett Lázár

Lázár János fideszes országgyűlési képviselő, korábbi kancelláriaminiszter 2020 júliusának végén lett a teniszszövetség elnöke. Egyetlen ellenfele volt, Markovits László Vasas-elnök – aki aztán az MTSZ alelnöke lett –, s 156 igen szavazattal, két érvénytelen voks mellett választották meg. Lázár azt megelőzően arról nyilatkozott, hogy személyesen Orbán Viktor miniszterelnök kérte fel a feladatra.

Az akkoriban Szűcs Lajos fideszes parlamenti képviselő vezette szövetségnél azért kellett tisztújítást tartani mert májusban lemondott az elnökség mind az öt tagja, miután tudomásukra jutott: a szervezet 4 milliárd forintos hiányt halmozott fel.

Az MTSZ azóta több ügyben is eljárást indított két korábbi főtitkár, Richter Attila és Juhász Gábor ellen.

Az anyagi helyzet rendezésére Lázár érkezése óta a kormány előbb 3,9 milliárd, majd 800 millió forinttal támogatta meg a szövetséget.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!