Horn Andrea
Horn Andrea
Tetszett a cikk?

A NOB-elnökjelölt szerint, ha mindkét félnek megfelelő háborút lezáró megállapodás születik, akkor sokkal jobb, ha mindenki részt vehet a sporteseményeken, mintha valaki kimarad belőlük.

Bizonyos feltételek teljesülése esetén nyitott lenne arra, hogy az orosz sportolóknak engedélyezzék a visszatérést az olimpiára – nyilatkozta Sebastian Coe, a Nemzetközi Atlétikai Szövetség (WA) elnöke, aki versenyben van a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) vezetéséért.

A brit sportvezető erről Piers Morgan műsorában beszélt, aki azt kérdezte tőle: ha Oroszország és Ukrajna békét kötne, őt pedig megválasztanák a NOB elnökévé, látna-e arra lehetőséget, hogy az oroszok is versenyezzenek a játékokon.

Coe meglehetősen diplomatikusan válaszolt. „Nem az én dolgom, hogy békeegyezményeket dolgozzak ki. Ám ha ez megtörténik, akkor meg kell majd vizsgálnunk a helyzetet. A világ egy bizonytalan és bonyolult hely, minden háború egy térképpel és azt körülálló emberekkel zárul.” Majd hozzátette: „Ha eljutunk addig – és remélem, hogy eljutunk –, hogy megszületik a megállapodás, és az mindkét félnek megfelel, akkor sokkal jobb, ha mindenki részt vehet a sporteseményeken, mint ha kimarad belőlük”.

Morgan arról is kérdezte, hogy felvenné-e a telefont, ha Vlagyimir Putyin orosz elnök hívná. „Természetesen. Mindenkivel beszélni kell” – felelte.

Amikor azonban Izraelről érdeklődött Morgan, még óvatosabban fogalmazott. „Az izraeli egy nagyon más helyzet, más a státusza az ENSZ-ben, másképp kezelik, nem vetettek ki rá szankciókat.”

Az orosz és fehérorosz sportolók azóta nem vehetnek részt az olimpiai mozgalomban és a legtöbb sportág világversenyein, amióta az orosz hadsereg három évvel ezelőtt lerohanta Ukrajnát. Párizsban néhány sportoló szigorú feltételekkel, semleges zászló alatt versenyezhetett, azt azonban még nem tudni, hogy a jövő évi, milánó–cortinai téli játékokon mi lesz a szabály.

A NOB elnökjelöltjei – emlékeztet a Coe interjúját szemléző Insidethegames – megosztottak az orosz és belarusz sportolók visszatérése kérdésében. A többségük arról beszél, kívánatos lenne, hogy a nemzetek békében versenghessenek, ugyanakkor kikötnék, hogy csak azok lehessenek ott a játékokon, akik nem sértik meg az olimpiai chartát. Akadnak közöttük, akik a sport politikai semlegességét hangsúlyozzák, míg mások azt emelték ki, hogy a sport és a politika között szoros a kapcsolat.

Coe úgy látja, hogy ha valaki okos, a sport segítségével még szorosabb politikai kapcsolatokra tehet szert. A valóság ugyanis az – magyarázta –, hogy a létesítmények felépítéséhez, a sportprogramokhoz csak a politikusok tudnak finanszírozást biztosítani.

A hamarosan távozó német Thomas Bach NOB-elnök székéért heten versengenek majd a szervezet március 18. és 21. közötti, olimpiai tisztújító kongresszusán: Coe mellett Vatanabe Morinari, a Nemzetközi Tornaszövetség japán elnöke, Kirsty Coventry – egyedüli nőként –, a 200 méter hát 2004-es és 2008-as olimpiai bajnoka, Zimbabwe sportminisztere, ifj. Juan Antonio Samaranch, a korábbi NOB-elnök fia, a Nemzetközi Öttusa Szövetség és a NOB spanyol alelnöke, Fejszal al-Husszein jordán herceg, David Lappartient, a Nemzetközi Kerékpár Szövetség (UCI) francia elnöke, valamint Johan Eliasch, a Nemzetközi Sí- és Hódeszka Szövetség (FIS) svéd–brit elnöke.

Sebastian Coe a HVG-nek: Soha nem fogom kényelmesen érezni magam azt látva, hogy biológiailag nőnek született sportolók biológiailag férfinak született sportolók ellen versenyeznek

A magyar olimpiai pályázat esélyeiről, a sportvilágot megrengető genderügyekről és a doppingról kérdeztük a Nemzetközi Atlétikai Szövetség elnökét, akit rövidesen akár a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnökének is megválaszthatnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!