Államálom
A szíriai polgárháború, a törökországi kurd gerillaharc és az iraki kurd autonómia léte újra fölveti egy saját kurd állam kérdését.
A szíriai polgárháború, a törökországi kurd gerillaharc és az iraki kurd autonómia léte újra fölveti egy saját kurd állam kérdését.
Áthidalhatatlannak tűnő megosztottságot idézett elő Egyiptomban az iszlamisták által megfogalmazott alkotmánytervezet. A hadsereg egyelőre Mohamed Murszi elnök mögött sorakozott fel.
A Kongó keleti részét két évtizeden belül harmadszor sújtó lázadás a régi forgatókönyv szerint zajlik, a háttérben megint Ruanda mozgatja a szálakat.
Kevesebb politizálást ígér II. Tavadrosz új kopt pápa, akinek az iszlamista térnyerés közepette kell vezetnie a belső reformokra vágyó vallási közösségét.
Valódi reformokat sürget Jordániában az iszlamista ellenzék, miközben Abdullah királynak saját törzsi bázisára is tekintettel kell lennie a geopolitikailag fontos országban.
A biztos győzelem tudatában Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő az iráni fenyegetést szajkózva készül az idő előtti választásra. De a belpolitikai tájkép gyorsan változhat.
Egyre nő az esélye, hogy a húsz hónapja tartó, 30 ezer áldozatot követelő szíriai konfliktus háborút szít Törökországgal, vagy lángra lobbantja Libanont.
Irak biztonságát és területi integritását veszélyezteti a szíriai konfliktus, Bagdadnak egyszerre kellene megfelelnie Washington, Teherán és Ankara elvárásainak.
India gazdasági felemelkedése forog kockán, ha nem hajtják végre a régen várt, minap bejelentett reformokat, és azokat nem követik újak.
Szűkült az USA mozgástere az arab tavasz során, amit az amerikai követségek elleni véres támadások is jeleznek. Ez még inkább megnehezíti a döntést a szíriai beavatkozásról.
Egy évtizeddel a polgárháború vége után Angola gazdasága szárnyal, de milliók maradtak szegények.
Miközben nő az Irán elleni izraeli csapás esélye, a zsidó állam alapjait érintő vitává fajult az ortodox vallásúak és az arabok katonai szerepvállalása.
Miniszterelnöke halálával lezárulhat egy korszak a gazdasági fejlődése és a terror elleni harca miatt a Nyugat szövetségesének számító Etiópiában.
Példátlan hatalom összpontosulhat az iszlamista elnök kezében Egyiptomban több főtiszt nyugdíjazása után.
Az élet-halál harcot vívó Asszad-rezsim bukása sem hozna biztosan békét Szíriában, a vegyi fegyverek sorsának bizonytalansága pedig növeli a konfliktus térségbeli terjedését. A kormányfő átállásával újabb csapás érte a rendszert.
Az aranykereskedők a mai Ghána földjén érték el először Fekete-Afrikát, és az egykori Aranypart elsőként vált függetlenné. Most a kontinens vezető olajtermelője lehet.
Damaszkusz ostromával és Basar Asszad katonai gépezetének lefejezésével jelentősen csökkent a rendszer túlélési esélye. Kaotikus bukása akár Szíria feldarabolódásához is vezethet.
Veszélybe kerültek a forradalom vívmányai az arab világ legnépesebb országában, miután pár nap leforgása alatt kisajátította a hatalmat Egyiptomban az átmeneti katonai vezetés.
Kegyelemdöfésnek tűnhet az al-Káida számára a terrorszervezet második számú vezetőjének likvidálása, de a jemeni vagy a szíriai káosz a szélsőségesek új bölcsője lehet.
A szíriai konfliktus eszkalálódása várható, miután a nemzetközi diplomácia lebénult, a harcoló felek nem bírnak egymással, az ellenzék vezetése pedig döntésképtelen.