Kun Béla és a Tréfa: így támadtak fel a Kádár-korszakban megjelent, mégis betiltott könyvek
A szellemi táplálékra kiéhezett olvasókhoz 1988-ban, a rendszerváltás előévében soha nem látott dömpingben zúdultak az addig tiltott művek. Az újdonságok között felbukkant jó néhány ősrégi, a szóbeszéd szerint bezúzott kiadvány.
A kommunista magyar diplomácia egyenesen Sztálintól kapta a Stop Marshall utasítást
A dollármilliárdok hetven esztendeje kezdtek ömleni az európai kontinens nyugati felébe. A keleti régió országai már 10 hónappal korábban bejelentették, hogy nem kérnek a Marshall-terv „alamizsnájából”. A függetlenségével hivalkodó magyar kormány még a közhangulattal is dacolt, amikor – szovjet „javaslatra” – visszautasította a gazdaságserkentő imperialista injekciót.
Az elvetemült hatalom természetrajza
A III. Richárdot soha nem lehetett aktuális üzenet nélkül színpadra állítani. Az angol drámaíró legvigasztalanabb darabját 1843 óta mintegy negyvenszer, nemritkán botrányt kavaróan mutatták be, legutóbb a Radnóti Színházban.
"Az irodalmat zsidótlanító rendeletből csak az én nevem maradt ki, remélem, tévedésből"
Abszurdabbnál abszurdabb történetek, drámaibbnál drámaibb helyzetek, mellbevágó megállapítások tobzódnak a nemrég megjelent Négy fal között című naplóban, amelyet 1944-ben vetett papírra a „legmagyarabb” daljáték írója, a zsidóvá „törvényesített” Heltai Jenő.
Életrajz készült a rettegett ÁVH-főnökről, aki legtöbbünknek Virág elvtárs A tanúból
Péter Gábor egy róla frissen megjelent biográfia ellenére még számos titkát őrzi. Viszont kiderült, látta Bacsó Péter legendás szatíráját, de a vetítés alatt az arcizma sem rezdült.
Soros György egy lépést sem tett anélkül, hogy konzultált volna vele
Ha megéri, Soros György személyes képviselőjeként alighanem neki is bőven kijutna abból a gyűlöletkampányból, amely ma a budapesti egyetemalapítót veszi célkeresztbe. Az 1956-ban és a rendszerváltás idején is meghatározó szerepet játszó Vásárhelyi Miklós életvallomása 16 évvel halála után, születésének századik évfordulóján jelent meg.
Amikor még Kenderes volt "Felcsút"
Kedden látogat Felcsútra az Európai Parlament költségvetési ellenőrző bizottságának küldöttsége, hogy a magyar kormányzat nem túl nagy örömére megnézze az ott uniós pénzből fejlesztett kisvasútat. Ennek apropóján kerestük elő a HVG még 2013-ban írott cikkét, azt bizonyítandó, hogy a Magyarországon nem mai keletű passzió az ország vezetőjének faluját kicsinosítani – nem feltétlenül magánvagyonból.
Rámutató magatartás: gyűlöletlecke kezdőknek és haladóknak
Az elmúlt évszázad gyakorta ismétlődő uszításai idéződtek fel nem kevesekben már eddig is Orbánék sorosozó plakátjai láttán, és akkor még nem tudjuk, mit hoz még az újabb nemzeti konzultáció.
Elérhető az interneten a sokáig agyonhallgatott, meghamisított lap
Az irodalomtörténet megkerülhetetlen folyóiratában, a Szép Szóban nyolc évtizeddel ezelőtt megjelent gondolatok ma ijesztően aktuálisak.
Kínkeservesen formálódott a botrányfestmény
A tegnap elhunyt Vajda Miklós volt az egyik főszereplője a Három lektor című legendás Csernus-alkotásnak.
"Kádár tétován megtorpant, na, én abban a pillanatban exponáltam"
Szerdán búcsúztatják a Szalay Zoltán fotográfust, akinek életművéből jó néhány, a maga idejében közölhetetlennek bélyegzett fénykép vált az ábrázolt korszak ikonikus darabjává.
1957-ben hasonlóan hekkelték meg az MTI-t, mint most az Orbán-interjút
Fő- és felelős szerkesztőt buktatott a botrány. A csíny mögött három irodalmi nagyágyút sejtettek, Karinthy Ferencet, Örkény Istvánt és Devecseri Gábort.