Tetszett a cikk?

Egy washingtoni tanácskozással a múlt héten indult útjára az a nagyszabású, 16 országot - köztük Magyarországot - tömörítő űrkutatási program, amely a Hold és a Mars felderítését célozza.

A program többek között George Bush amerikai elnök azon tervének megvalósítására törekszik, hogy 2008-ban egy szondát, 2020-at követően pedig embert küldjenek a Holdra - írja csütörtöki előzetesében a Világgazdaság.

A magyar részvétel a programban az Egyesült Államok igényeitől függ; a hozzájárulás a dozimetriai (sugárzás-mérési), szoftver- és elektronikai, valamint a geofizikai mérőműszerekkel kapcsolatos kutatások területén képzelhető el - mondta a lapnak Both Előd, a Magyar Űrkutatási Iroda igazgatója.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Világ

Homály fedi a brit Mars-szonda eltűnésének körülményét

A szonda eltűnése azért is kínos a brit kutatóknak, mert az amerikaiak önjáró Mars-robotjai nem sokkal később igen sikeres programot teljesítettek. A kudarcért a Beagle brit programigazgatóját hibáztatják, mert sokak szerint szükségtelen volt a Mars Express-programhoz egy újabb űrkutató.

Világ

Ősi tenger nyomaira bukkant az egyik marsjáró

Az Opportunity most olyan helyen áll, amely valamikor egy sós vizű tenger partvonala lehetett a Marson - közölte Steve Squyres, a Marson dolgozó két önjáró robot által küldött anyagokon végzett kutatások vezetője.

Világ

Lerobbant a túlórázó Mars-jármű

Október elseje óta mozgásképtelen a Mars felszínét kutató Spirit amerikai robotjármű - közölte a földi irányítóközpont a kaliforniai Pasadenában.

Világ

Defektet kapott a Mars-űrrobot

Meghibásodott a Marsra küldött Spirit önjáró robot hat kereke közül egy, a kutatók azonban bíznak abban, hogy az "űrgeológus" képes lesz teljesíteni feladatát.