szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Japán csillagászok bejelentették, felfedezték az eddig ismert legtávolabbi galaxishalmazt, amely röviddel az ősrobbanás után keletkezett.

A Hawaiin felépített gigantikus Subaru teleszkóp segítségével a japán tudósoknak sikerült felfedezniük egy 515 csillagrendszerből álló halmazt, amely a Földtől 12,7 milliárd fényévre található. Ez azt jelenti, hogy ez a galaxishalmaz a legrégebbi a világűrben, amelynek a kora 13,7 milliárd év. A tudósok szerint a most felfedezett csillagrendszerek csupán egymilliárd évvel az ősrobbanás után keletkeztek. A szakemberek szerint ez a folyamat sokkal gyorsabban ment végbe, mint korábban gondolták.

"Ebben az időszakban az anyag terjedése jóval nagyobb inhomogenitással ment végbe, mint korábban feltételezték. Emiatt a születő csillagrendszerek különböző helyeken halmozódtak fel" - jelentette ki Outi Maszami, a kutatás egyik résztvevője.

A legtávolabbi galaxishalmaz átmérője mintegy 500 fényév. A galaxishalmazt több kutató központ - így a japán nemzeti obszervatórium és a tokiói egyetem - tudósaiból álló csoport vizsgálta meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Panoráma Tech

A feketelyuk kihajította a csillagot a galaxisból

Csillagrendszerünk a Tejútból szökő, a világűr távolabbi részei felé óriási sebességgel száguldó csillagot figyeltek meg amerikai tudósok. Ezúttal először sikerült észlelni ilyen szökevény égitestet.