szerző:
Panoráma
Tetszett a cikk?

Valóságos áttörést jelenthetnek a transzplantáció történetében az izraeli Weizmann Intézetben végzett kutatások, amelyek szerint sertésembrió szöveteiből le lehet „gyártani" az átültetésre alkalmas szerveket.

Az izraeli kutatóknak sikerült ugyanis bebizonyítaniuk, hogy a sertésembrió szöveteiből bizonyos feltételek mellett bármilyen szerv kifejleszthető. Állatkísérleteik során a tudósoknak egerek szervezetében a sertésembrióból vett szövetekből sikerült miniatűr májat, vesét, hasnyálmirigyet kifejleszteni.

A kutatást irányító Yair Reisner professzor szerint a folyamat sikere attól függ, mennyire pontosan sikerül megállapítani a sertésembrió korát. A szövetet ugyanis pontosan abban az időszakban kell vételezni, amikor a létrehozni kívánt szerv épp kialakulóban van a sertésembrióban.

Ellenkező esetben szerv helyett daganat alakul ki, mint történt ez korábbi kísérletek során, amikor a szövetmintát a sertésembrió fejlődésének késői szakaszán vettek ki és ültették át.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Emberi embriókat is klónozhat Dolly bárány "atyja"

Az első klónozott bárány megalkotója, Ian Wilmut professzor és csapata engedélyt kapott, hogy emberi embriók klónozásáról folytasson kísérleteket - számolt be a Sky News. Az engedély nagy lépést jelenthet a motoneuron betegség kutatásában, ám egyelőre pénzhiány miatt nem kezdhetik meg a klónozást.