szerző:
Panoráma
Tetszett a cikk?

Méretre tervezett sejttelepek készítésére alkalmas tintasugaras nyomtatót fejlesztettek ki brit tudósok.

A manchesteri egyetem munkatársai által tervezett szerkezettel pontosan a beteg méreteihez igazodó sejttelepek készíthetők. A folyamat során először a sejteket tápanyagokkal dúsított folyadékba helyezik, majd egy napi várakozás után több rétegben kinyomtatják azokat.

„Egy sebész számára nagy nehézséget jelent csupán egyetlen számítógépes felvétel alapján pontosan helyreállítani a deformálódott vagy megégett testrészt” – mondta a kísérlet vezetője, Brian Derby. Hozzátette: az új technológia segítségével pontosan a beteg testalkatához illeszkedő sejttelepek készíthetőek.

A hagyományos módszerekkel csak pár milliméter vastag szövet állítható elő, amely mesterséges bőrnek megfelel, de például porcok növesztésére már teljesen alkalmatlan. Az új sejtprinter azonban 10 mikron vastag sejtek nyomtatására is képes, amelyekből azután akár 1 cm vastagságú szövet is készíthető.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Adományozható lehet a petesejt

Az állampolgári jogok országgyűlési biztos és a szaktárca egyetért abban, hogy módosítani kell a petesejt adományozására vonatkozó szabályokat, mert a most kötelező anonimitás nem veszi figyelembe a társadalom érdekét. Meddő nők a változtatásokkal rokonaik petesejtjéhez juthatnának hozzá.

Meixner Zoltán (hvg.hu) Tech

A mobiltelefonok lerombolják a testi sejteket és károsítják a DNS-t

A mobiltelefonok rádióhullámai lerombolják a testi sejteket és károsítják a DNS-t – áll a Verum nevű német kutatóintézet által vezetett vizsgálatot összefoglaló tanulmányban. A eredményeket elsősorban az Európai Unió országaiban készült kutatások szolgáltatták.