szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Naprendszeren túli bolygók fényét észlelte egy amerikai űrtávcső, és ezzel először mérte meg közvetlenül űreszköz csillag körül keringő planéták fénykibocsátását.

Az űrtörténelmi tettet a NASA egyik űrteleszkópja, az infravörösben mérő Spitzer hajtotta végre. Egy tőlünk 150 fényévre lévő, körülbelül Nap méretű csillag két Jupiter nagyságú bolygójának a fényét észlelte az űrtávcső. Mérései szerint mindkét gázóriás igen forró, 727 Celsius-fokos hőséget bocsát ki magából.

"A felfedezés lenyűgöző, hiszen most először láthattuk más világok izzásának a fényét" - fogalmazott David Charbonneau, a Massachusetts amerikai szövetségi államban lévő Cambridge városában létesített Harvard-Smithsonian asztrofizikai központ kutatója. A csillagászok a kilencvenes évek közepe óta mostanáig mintegy 130 olyan bolygót fedeztek fel, amelyek különböző csillagok kísérői a világegyetemben. Közvetlenül azonban még egyiket sem látták.

Létüket eddig két módszerrel mutatták ki. Az egyiknek az a lényege, hogy a felfedezett bolygó nagyságát és tömegét az anyacsillaga pályamozgására gyakorolt hatása alapján számították ki. A másik eljárás pedig azon alapszik, hogy az adott planéta időnként elhalad napjának korongja előtt, és akkor annak fényének egy részét eltakarja, és ebből fényveszteségből, mintegy a csillag "pislogásából" lehet következtetni arra, hogy a vizsgálat alá vett távoli űrobjektumot bolygó, vagy bolygók veszik körül.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Tech

Felújítja űrsiklóprogramját a NASA

Három hónap múlva felújítja űrsikló-programját az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA. Május 12-én – hacsak valami nem jön közbe – a Return to Flight (Visszatérés a Repüléshez) elnevezésű misszióval indul újra a program, s elstartol a Nemzetközi Űrállomás (ISS) felé a Discovery űrrepülőgép.

Világ

Magyar tudósokat díjazott a NASA

A földmágneses viharok és az űreszközöket gyakorta veszélyeztető napszéljelenségek műholdas megfigyelésében kifejtett munkájáért rangos díjat kapott a NASA-tól négy magyar tudós.