Közelít a Marshoz a NASA űrszondája

A Mars Reconnaissance Orbiter március 10-én éri el a vörös bolygó gravitációs mezejét. Az űrszonda minden eddiginél részletesebb képet ad majd Földünk legközelebbi szomszédjáról.

  • hvg.hu hvg.hu
Közelít a Marshoz a NASA űrszondája

Az MRO látványterve
© AP
A Monsters and Critics tudományos weboldal értesülései szerint az MRO a jövő hét folyamán áll majd pályára a Mars körül.

„Ha megfelelően pályára állítottuk a szondát, megkezdődhet az adatgyűjtés, amelytől azt várjuk, hogy jelentősen kitágítja eddigi tudásunkat a bolygóról, s ezen ismeretek birtokában megkezdődhet a további, ebben az évtizedben esedékes küldetések tervezése.” – nyilatkozta a Monsters and Critics-nek Doug McCuistion, a NASA Mars-kutatási programjának igazgatója. „Ezeket a missziókat még robotokkal végeznénk, de már olyan szemlélettel, amely a Marsra utazó emberek küldetéseit készíti elő.”

Az MRO minden eddiginél részletesebben vizsgálja majd a vörös bolygót, s a tervek szerint több adatot küld majd vissz a Földre, mint az összes korábbi Mars-misszió együttvéve. A fedélzetén hat vizsgálati eszköz, köztük a legerősebb, másik bolygóra küldött teleszkóp utazik. Egy másik kamera segítségével a Mars időjárását figyelik majd napi alapon.

Az MRO küldetése előreláthatóan öt esztendőre szól majd, s segítséget nyújt majd a 2008-ra tervezett Phoenix Mars Scout landolásához, amelyet a bolygó északi jégsapkájára küldenek majd. Egy évvel később, 2009-ben indul a Mars Science Laboratory nevet viselő felszíni egység, amely további részletes információkat szolgáltat majd az égitestről.

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.