szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Elektromos mezők képesek lehetnek arra, hogy mikrobákat és baktériumokat juttassanak a Földről a világűrbe, akár például a Marsra is - véli Tom Dehel, az amerikai Légügyi Hatóságnál dolgozó elektromérnök.

A különös fényhatás életet juttathat a kozmoszba
© AP
Dehel a Science című angol tudományos magazinban megjelent cikkben számolt be arról, számításai szerint a földi atmoszféra elektro-mágneses mezői szerepet kaphatnak az élet ilyen, különleges transzportá-lásában, amelyről a tudósok eddig vélték, hogy csak meteoritok révén lehetséges.

Az úgynevezett "pánsper-mia-elmélet" szerint egy égitestről élőlények sze-rencsés körülmények esetén kijuthatnak a világűrbe. A primitív létformák ezen elmélet alapján sértetlenül átvészelték az űrutazást, eljutottak a Földre és itt az élet alapjaivá váltak.

Dehel úgy véli, hogy az elméletben foglalt folyamat fordítva is működhet, vagyis a Földről is juthat élet más bolygókra.

A mérnök erre a földi atmoszféra mágneses és elektromos mezőinek elosztásából következtetett. A Föld felszíne közelében a gyakori zivatarok miatt ezek a mezők igen erősek lehetnek, de a felsőbb régiókban is vannak olyan mezők, amelyek képesek egy elektromosan feltöltött mikrobát egyre feljebb továbbítani.

A tudós szerint az atmoszféra legfelső rétegeiben számtalan ilyen organizmus található, amely alkalmazkodott az ottani kemény életfeltételekhez, és képes szaporodni is. Az amerikai űrprogram során egyébként már kiderült, hogy egyes baktériumok évekig kitartanak a világűrben.

Ebben a magasságban már hatása van az ún. napszélnek, amely a világűrből érkezik: a mágneses szférában zajló folyamatokban az elektromos töltéssel még mindig rendelkező mikrobák az úgynevezett magnetoszférikus buborékok révén eltávolodnak a Földtől, és eljuthatnak akár a Marsra is - véli Tom Dehel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Óriásbolygók holdjain is kialakulhat az élet

A tudósok szerint a földön kívüli életet először a Jupiter egyik holdján, az Európán érdemes keresni, ahol a jeges felszín alatt hatalmas óceánok lehetnek. A bonyolult és erős ár-apály hatások miatt ugyanis a Naptól távoli bolygók holdjai is felmelegedhetnek annyira, hogy kialakuljon rajtuk az élethez nélkülözhetetlen, meleg folyadékréteg.