© hvg.hu |
Amikor a lakosság által elfogyasztott áram, gáz, benzin, víz és egyéb energiahordozók hatékonyságának növeléséről esik szó, a legtöbben olyasmire asszociálunk, mint hogy szélturbinát kéne a kert végébe telepíteni, esetleg napelemmel lefedni a tetőt, netán biomasszából áramot termelni. Valójában ennél jóval egyszerűbb, költséges beruházásokat nem igénylő módszerekkel, illetve fogyasztási szokásaink tudatosabbá tételével is rengeteget megspórolhatunk a család számára, s Földünk környezete érdekében – ami végső soron szintén a család következő generációinak kiemelt érdeke.
Az energiaellátás utóbbi években sokat emlegetett bizonytalanságának enyhítéséhez ugyanis csak egyrészről járul hozzá az energiapiaci liberalizáció és az energiaforrások sokfélesége; másrészről nagy szükség van a lakossági fogyasztás racionalizációjára is, amit az EU kiemelt témaként kezel. Az energiatakarékos háztartási eszközök, a kevés áramot evő számítógép, az optimalizált autóhasználat, az alternatív közlekedési eszközök, de a szelektív hulladékgyűjtés is kiveszi a részét a környezet tehermentesítéséből.
Fűtés
1. A lakás kifűtése
A termoszát egy Celsius fokkal való letekerése, vagyis a szobahőrmérséklet 1 fokkal való csökkentése körülbelül 6 százalékos energia megtakarítást eredményez.
2. Szabályozható radiátorok
Azokban a lakásokban, ahol az egyes helyiségekben külön szabályozhatóak a radiátorok, további takarékosságot érhetünk el, ha optimalizáljuk a szoba hőmérsékletét. Az Energia Klub Hol szökik az energia? Mit tehetünk a háztartási energiafelhasználás csökkentéséért? című kiadványa szerint a szabályozhatóság nyomán 12-18 százalékos fűtésenergia-csökkenés érhető el. Persze ha csak díszből van a radiátortekerő, akkor nem segít a rezsi optimalizálásában.
3. A ház különböző helyiségeinek optimális hőmérséklete
Helyiség | Ajánlott hőmérésklet |
Nappali | 20°C |
Gyerekszoba | 22°C |
Hálószoba | 18°C |
Konyha | 20°C |
Fürdőszoba (amikor használjuk) | 23 °C |
WC | 15°C |
Előszoba | 15°C |
Lépcsőház | 10°C |
4. Tükörfólia
A falra szerelt radiátor mögé alufólia vagy egyéb hővisszaverő réteg felhelyezésével jelentősen kevesebb energiát nyel el a fal, s több meleg marad a szobában. Ezzel 5-6 százalékos energia-megtakarítás eszközölhető. A radiátor mögötti falszakasz ilyen hőszigetelése csekély kiadást igényel, s bármely barkácsáruházban kapható a hozzá szükséges alumíniumfólia.
5. Sötétítő függöny
Télen a korai alkonyat és sötétedés után érdemes mielőbb behúzni a függönyöket – állítja az energysavingtrust.org, ezzel ugyanis jelentős mennyiségű meleg kiszökését gátoljuk meg. Az üvegfelületek, különösen a régi ablakoké, igen rosszul tartják bent a meleget.
Vízhasználat (Oldaltörés)
6. Csepegés azonnali megszüntetése
A vízcsap csepegését és a vécék víztartályának szivárgását azonnal meg kell szüntetni, mert egyetlen csöpögő csap havi 150-200 liternyi vizet pazarol el értelmetlenül, amit a fogyasztónak ugyanúgy ki kell fizetnie. Ráadásul legtöbbször csak a gumitömítés vagy a gyűrű cseréjét igényli a feladat, ami filléres beruházás.
7. Egykaros keverőcsap és zuhany
Rengeteg vizet pazarolunk el, míg a kétcsapos csaptelepen beállítjuk az optimális vízhőmérsékletet. Ehelyett érdemes egykarú csaptelepet venni; ezek közül hosszú élettartalma miatt a kerámiabetétes a legjobb befektetés .
8. Perlátor beszerelése
50 százalékos vízhasználat-csökkenést is eredményezhet a perlátor beépítése, egy aprócska készüléké, mely a vízsugárhoz levegőt kever. A jobb csaptelepekbe automatikusan beépítik, de pótlólag is felszerelhető, ára körülbelül ezer forint.
9. Termosztatikus csap- és zuhanytelep
Komolyabb beruházást igényel, de a vízhőmérséklet pontos beállítása révén sok víz megtakarítható a teromsztatikus szabályzóval szerelt csapokkal, melyek ráadásul önmagunk leforrázásától is megóvnak. Ára 50 ezer forinttól kezdődik.
Melegvíz-előállítás, -felhasználás (Oldaltörés)
Aranyat ér a tiszta víz © sxc.hu |
10. Melegvíz-ellátás
Mivel egy átlagos család teljes energiafogyasztásának 10-15 százalékát jelenti a melegvíz előállítása, egyáltalán nem mindegy, hány fokra melegíti a kazán vagy bojler a vizet. Egy háztartásban személyenként és naponta 20 liter 60°C-os, illetve 30 liter 45°C-os, vagy 40 liter 37°C-os melegvízre van szükség – írja az Energia Klub kiadványa. Így a hőveszteség 60°C-os vízhőmérsékleten 53 százalék, 40°C-on viszont már csak 20 százalék. Ráadásul az alacsonyabb hőmérsékleten tárolt víz nyomán tovább él a melegvíztároló és -ellátórendszer, és kevesebb a vízkőképződés is.
11. Villanybojler
Az elektromos melegvíztárolókat érdemes külön villanyórán lévő áramkörről működtetni, hiszen ezzel is 53-63 százalékos költségmegtakarítás érhet ő el. Ha nyaralni megyünk, vagy huzamosabb ideig vagyunk otthonunktól távol, mindenképp kapcsoljuk ki a vízmelegítő készüléket, legyen gáz- vagy villanyüzemű.
12. Vízforralás
A konyhában tea-, kávé- vagy tésztafőzéshez egyszerre csak annyi vizet forraljunk fel, amennyire éppen szükségünk van, hiszen a többi utána kihűl, és újbóli felmelegítése kétszeres energiahasználatot eredményez.
Villany, világítás (Oldaltörés)
13. Kerüljük a készenléti módot
Ne hagyjuk készenléti állapotban a háztartási és szórakoztatóelektronikai eszközöket, mert azok havi vagy éves szinten ebben az állapotban is számottevő mennyiségű áramot pazarolnak el. A töltőket – különösen a mobiltöltőket – mindig húzzuk ki a konnektorból a használatot követően, mert ha nincs rájuk csatlakoztatva készülék, akkor is vesznek fel áramot.
Csere-bere © sxc.hu |
14. Kompakt izzók
Leginkább ott ajánlott a kompakt izzók használata, ahol legalább napi három-négy órát világítanak – nappali, konyha, gyerekszoba –, mert így a beruházás gyorsabban megtérül. Kerüljük a kompakt izzók felszerelését ott, ahol túl alacsony vagy magas a hőmérséklet, így a pincében és a szaunában – teszi hozzá az Energia Klub.
15. a villany gyakori le- és felkapcsolása
Ne kapcsoljuk ki az izzókat hagyományos körték esetében 5, kompakt és neon fénycsövek esetében 15 percnél rövidebb időre, mert a felkapcsolás annyi energiát fogyaszt, mintha a fénycsővel negyed órán át folyamatosan világítottunk volna – írja a energysavingtrust.org.
16. Csak ahol kell, ott világítsunk
Meglepően sokat takaríthatunk meg, ha csak ott égetjük a villanyt, ahol szükségünk van rá; ügyeljünk rá, hogy távozás előtt a lakás összes villanyfényforrását kikapcsoljuk. Takarékosabb és célszerűbb a jó megvilágítás érdekében is helyi világítást használni, tehát íróasztalnál ülve asztali lámpát, konyhában főzéshez csak a pult fölötti neoncsövet beüzemelni.
Fényoptimalizálás, gépek, energiakalkuláció (Oldaltörés)
A napfény éltető ereje © Andersen Dávid |
17. A természetes fény maximalizálása
Amikor csak az év- vagy napszak engedi, használjuk ki a lehető legjobban a napfényt, amely ingyen van, és a legegészségesebb is az emberi szervezetnek. Íróasztalt ablak alá, dolgozószobát a déli fekvésű helyiségbe telepítsünk, amennyiben erre mód van.
Ha mégis villanyfényre szorulunk, olyan lámpákat célszerű venni, melyek a falakat és a plafont is megvilágítják s ezzel természetesebb fényhatást érhetünk el. Kerüljük a sokizzós, lefelé világító csillárokat.
18. Mosás
Kerüljük a ruhával csak félig töltött mosógép használatát, vagy ha van rá mód, ilyenkor mindenképp kapcsoljuk be a fél adag ruha funkciót, mely vizet és áramot egyaránt kevesebbet használ. A mai mosógépek nagyságrendekkel kevesebb vizet és energiát használnak el egy-egy alakalommal, mint akár két évtizeddel ezelőtti társaik. Nemrég néhány magyar közhasznú társaság külön verseny indított a legrégebbi működő példány felkutatására, aminek eredményeképp előkerült egy 1953-ban üzembe helyezett mosómasina. Gazdája, mint a verseny győztese, új készüléket kapott ajándékba – derül ki az energiakalkulator.hu oldalon.
19. Számítógép
A villanyáram-felhasználás egyre fontosabb szereplője a számítógép, amely, mivel egyre többet üzemel minden lakásban, egyre több áramot is eszik. A PC áramfogyasztásán az operációs rendszer energiafelhasználásának beállítáával és a képernyőkímélő feketére váltásával javíthatunk; de ha épp nem ülünk a gép előtt, a legjobb, ha kikapcsoljuk a monitort, mely addig sem fogyaszt áramot.
20. Energiafelhasználás-kalkulátor
Készülőben van már egy magyar energiakalkulátor is, erre azonban még várni kell; addig is számos oldal kínál ilyen szolgáltatást világszerte. Íme egy brit és egy amerikai portál, melyek segítenek kiszámolni és optimalizálni az otthoni energiafelhasználást, s ennek révén számos további tippet adhatnak a takarékossághoz, ésszerűsítéshez.