szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

A PayPal számlanyitás nem tartozik a legegyszerűbb műveletek közé, de a...

A PayPal számlanyitás nem tartozik a legegyszerűbb műveletek közé, de a többszörös ellenőrzés csak a későbbi tranzakcióink biztonságát szolgálja.   PayPal számla nyitásához mindenekelőtt szükség van internetkapcsolatra, egy alapos regisztrációra és egy dombornyomásos  bankkártyára.  A www.paypal.com oldalán a Sign Up lehetőséget kell választani, majd megadni, milyen accountot szeretnénk. 

A Personal, Premier és a Bussiness közül a Premiert érdemes választani. Ez egy kicsit ugyan hosszabb regisztrációval jár, de ezzel tudunk majd kényelmesen vásárolni, pénzt küldeni és fogadni.  A bekért adatok között szerepel a nevünk, a címünk és az e-mail címünk, valamint a telefonszámunk. A név és cím megadásánál valós adatokat használjunk, ráadásul olyanokat, amelyek megegyeznek a később megadandó bankkártyán, illetve bankszámlánkon szereplőkkel. 


Ezeknek az adatoknak a védelméről a PayPal gondoskodik, a nyilatkozatuk szerint nem adják át harmadik félnek, és a telefonszámunkat sem használják fel telemarketingre. Az egyik legfontosabb adat az elektronikus levélcímünk, mert ez lesz a bejelentkezéskor a login nevünk. Ehhez persze még kell egy legalább nyolc karakterből álló jelszót is választani.   A regisztráció első lépésének zárásaként választanunk kell két biztonsági kérdést, ezekre (pontosabban a válaszokra) akkor lehet szükségünk, ha elfelejtenénk a jelszavunkat. Ha ilyen esetben helyesen válaszolunk erre a két kérdésre, akkor a regisztrált e-mail címünkre elküldik a jelszót. Be kell még jelölnünk, hogy elfogadjuk a PayPal rendszer feltételeit, és egy rajzként megjelenő kód beírásával meg kell erősítenünk, hogy valós személy és nem egy szoftver robot nyitja a számlát. Ezek után kapunk majd a megadott elektronikus levélcímünkre egy levelet, amelynek visszaigazolásával jön létre a PayPal számlánk. (Tipp: érdemes egy külön emailt regisztrálni csak a Paypal számlához, így elkerülhetjük a kavarodást.) 

A számla megnyitásával önmagában még semmit sem érünk. Ha fizetni szeretnénk valahol az interneten a PayPal-en keresztül, akkor pénzt kell utalni a számlára, illetve ha valahonnan pénzt kapunk a PayPal számlánkra, akkor azt tovább kell tudnunk utalni hazai bankszámlánkra. Az első művelethez szükség van egy bankkártya adatainak megadására, a másodikhoz pedig a hagyományos számlánk adataira.   A PayPal számlához bármikor rendelhetünk egy vagy több bankkártyát. A rendszer csak dombornyomású bankkártyát fogad el - szerncsére ilyen kártyát bármelyik hazai bankban kérhetünk, és kapunk is, mindenféle különösebb "felár" nélkül.

  A kártyáról bármikor utalhatunk a PayPal számlánkra, azonban az itt tárolt pénz nem kamatozik, ezért érdemes csak akkor és annyit utalni, amikor és amennyit vásárolunk. Ha a számlára fogadni is szeretnénk pénzt, majd azt tovább akarjuk utalni a hagyományos bankszámlánkra, akkor át kell esnünk az úgynevezett Expanded Use használathoz szükséges ellenőrzésen.   

Az ellenőrzés abból áll, hogy a PayPal a korábban megadott bankkártyához tartozó számlát megterheli 400 forinttal, amelyet az eljárás sikeres befejezése után jóváír PayPal számlánkon. A levonás úgy fog megjelenni a bankszámlánkon, hogy lesz mellette egy négyjegyű szám. Ezt a számot kell majd megadnunk ahhoz, hogy sikeresen befejeződjön az ellenőrzés. Az Expanded Use Numbert tartalmazó terhelés legkésőbb négy nap múlva fog megjelenni a hagyományos bankszámlánkon. Aki a számla adataihoz online is hozzáfér, az pár napon belül már teljes körűen használhatja a PayPal-t. Aki nem éri el számláját online, az a hó végi bankkivonaton fogja majd megtalálni az ellenőrző számot.   Ezek után már korlátlanul fizethetünk PayPal számlánkról, és  utalhatunk róla a bankszámlánkra is.       

A PayPal minden előnyének kihasználásához már csak egyetlen lépés van hátra: a pénzünkhöz való hozzájutás. Ez a lépés sokáig elérhetetlen volt Magyarországról, azonban már meg lehet adni olyan magyar bankszámlát, ahová a PayPal számlán található pénzünk egy részét vagy teljes egészét utalhatjuk. Ehhez a bankunk adatait és a bankszámlaszámot kell megadni. Ha 25 000 forint feletti összeget utalunk át, akkor ez teljesen ingyenes. Ennél kisebb összegnél 250 forint költséget számítanak fel. 

Az átutalás 5-7 munkanap alatt zajlik le. Ha a megadott bankszámla nem létezik, vagy nem lehet beazonosítani, akkor az összeg visszakerül a PayPal számlánkra 1500 forint kezelési költség levonásával.  A kissé hosszadalmas megnyitási és ellenőrzési eljárást olvasva, felmerülhet a kérdés, mennyivel jobb PayPal-lel fizetni, mint egy hagyományos bankkártyával? A sok előny között az egyik legfontosabb, hogy alkalmazásával személyes adatainkat csak a PayPal-nek kell kiadni, és bennük kell megbíznunk. 

A cég nagyságát és több éves tevékenységét figyelembe véve, ez nem jelent túl nagy kockázatot. Annál mindenképpen kevesebbet, mint ha a kártyaszámunkat egy távoli, ismeretlen internetes áruház vagy bolt oldalán adjuk meg.  A kényelem is fontos szempont lehet, mert a kezdeti regisztrációs és számlanyitási eljárás után már egyetlen egérkattintással tudunk fizetni, nincsen szükség minden egyes vásárláskor adataink megadásárára és ellenőrzésére.   

Természetesen a PayPal sem jótékonyságból kezeli internetes pénzügyeinket. A tranzakciók után itt is kell bizonyos összegeket, százalékokat fizetni. Ezek pontos mértéke a honlapjukon olvasható. A legfontosabb és a hagyományos banki utalásoknál szokatlan alapelv azonban az, hogy mindig az fizet, aki pénzt kap. Amikor egy adott összeget utalunk, akkor tőlünk pontosan annyit fognak levonni, nekünk ez a tranzakció nem kerül semmilyen többletköltségbe. Aki kapja a pénzt, az fog valamivel kevesebbet kapni, mert a rendszer automatikusan levonja belőle a költséget. Ez egyben azt is jelenti, hogy amikor egy internetes áruházban  vagy egy eBay-en megnyert tárgyáért fizetünk, pontosan annyit kell utalnunk, mint amennyibe a tárgy vagy a szolgáltatás került.

* * * Már teljesen ingyenes bankszámlák is elérhetőek

Sokan fizetnek éves szinten több tízezer forintot csak azért, mert van saját bankszámlájuk. Azonban léteznek már teljesen ingyenes számlacsomagok is! A Bankmonitor bankszámla kalkulátora – a bankolási szokásai alapján - mindenkinek személyre szabottan megmutatja az elérhető legkedvezőbb ajánlatokat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

techline.hu Tech

Dombornyomott ígéretek...

A show résztvevõinek a neten keresztül kellett rendelniük ételt, italt, ruhát...