szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Videó készült Eddie Adcock bendzsójátékosról, aki agyműtétje közben ébren játszik hangszerén. A felvétel nem hamisítvány, a meglehetősen látványos történés mögött pedig egyszerű biológiai tények állnak. Az agyműtét célja ugyanis az volt, hogy eltüntessék Adcock kézremegését, ehhez pedig folyamatosan tesztelniük kellett kézmozgását.


Adcock már egy ideje képtelen a maximumot kihozni magából a színpadon, kezének finomremegései miatt ugyanis képtelen a tökéletes játékra. A remegést az essentialis tremor (ET) okozza, az a neurológiai rendellenesség, amely hatására a mozgást kontrolláló agyi területek folyamatosan romlanak. A remegések akkor jelentkeznek, amikor valaki végtagjait használná, ez azonban átalakulhat egy olyan állapottá, a nyugvótremorrá, amely során folyamatosan jelentkeznek a remegések. Ugyan ez az állapot nem rokon a Parkinson-kórral, de egyes kutatások arra mutattak rá, hogy akiknek ilyen végtagremegése van, azokban nagyobb eséllyel alakulhat ki a Parkinson-kór is.

Az ilyen tremort (illetve sokszor a Parkinson-kórt s) az úgynevezett DBS (deep brain stimulation, mélyagyi stimuláció) metódussal orvosolják. Egy elektródát ültetnek be műtéti úton a talamuszba - az agy azon részébe, amely az érzéseket továbbítja az agykéregbe és amely a mozgató idegi rendszer részét is alkotja. Az elektróda ezután adott frekvenciájú elektromos impulzusokat küld a talamuszba, hogy csillapítsa a rezgéseket. A remegést okozó ciklusok azonban minden egyes emberben mások, ezért egy műtét során folyamatosan tesztelni kell a páciens kézmozgását A páciens, jelen esetben Adcock, végig ébren volt agyműtétje során és folyamatosan bendzsózott, hogy a műtőorvosok lássák, melyik pillanatban voltak képesek kioltani teljesen a remegést.

A felvételt először a BBC publikálta, maga a videó a nashville-i Vanderbilt Medical Center-ben készült.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!