szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az elmúlt egy évben számos helyen kérdőjelezték meg a Pentagon fejlesztési részlegének új programját, az úgynevezett regeneratív orvostudományt. A visszanövesztett ujjak, izmok, idegek és testrészek vízióját egyes őssejtkutatók egyértelműen elutasítják, a DARPA viszont most több mint félmillió dollárral támogatja a testen kívüli izomfejlesztést, írja a Wired.

A Pentagon és annak védelmi fejlesztési részlege, a DARPA által fémjelzett kutatások az amerikai katonák harctéri sérülésein könnyítenének - a végső cél az elvesztett végtagok, izmok, idegek helyreállítása vagy cseréje. A gyakorlatilag őssejtkutatáson alapuló fejlesztések a hitetlenkedésig elmenő médiavisszhangtól függetlenül jól haladnak a Pentagon szerint.

A kutatások első fázisa, az emberi bőrsejtek blasztémává való átalakítása eddig sikeres volt: a blasztéma a petének az a része, amelyből később a test más-más részei fejlődnek ki. A kutatás most a második fázisnál tart: miként lehet ezt a sejthalmot igazi izomszövetté alakítani?

A kutatásra a Worcester Polytechnic Institute kapott egy évre szóló, 570 ezer dolláros támogatást a Pentagon fejlesztési részlegétől izomszövetek szervezeten kívüli előállítására. A kutatást végző Raymond Page professzor szerint e cél csak apró része egy sokkal ambíciózusabb programnak, a Restorative Injury Repair-nek, amely a harcmezőn szerzett traumatikus sebesüléseket kívánja teljességgel helyreállítani a súlyosságuktól függetlenül.

Az izmokkal kapcsolatban közismert, hogy regenerálódnak, minden edzés során újraépülnek ugyanis, amikor azonban túl sok izom bomlik le betegség vagy sebesülés miatt, akkor nem regenerációval válaszol a szervezet, ezt pedig Page szerint úgy lehetne megoldani, hogy izomszöveteket fejlesztenek ki az emberi szervezeten kívül. A híradásokból már jól ismert módszer szerint Page és csapata az izomsejtekhez hasonlító sejtanyagot úgynevezett bioanyagokból álló apró szálakból felépített váz köré helyezné, amikre az anyag ránőhetne és körülötte fejlődhetne, majd a váz idővel lebomlana, illetve felszívódna. Page szerint még nem tudni, miből is állnának a vázszálak: kollagének vagy fibrinogének alkothatják a vázrendszert.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!