Kína kezében a férfi fogamzásgátlás titka

Legalább olyan működőképes lehet egy férfiaknak szánt fogamzásgátló injekció, mint a nőknek szánt tabletták vagy az óvszer - értesült egy kínai fejlesztésről a BBC.

  • hvg.hu hvg.hu
Kína kezében a férfi fogamzásgátlás titka


A Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism szaklapban megjelent tanulmány szerint kínai kutatók havi tesztoszteron-injekciókkal olyan mértékben tudták blokkolni a férfiak spermatermelését, hogy száz férfiből csak egy volt képes az injekciók hatása alatt gyermeket nemzeni. Hat hónappal az injekciók megszüntetése után a spermiumok száma normálisra állt vissza.

Dr. Yi-Qun Gu, a pekingi Családtervezési Kutatóintézet főkutatója szerint a férfiak végre új lehetőséghez jutnak az óvszer vagy a vaszektómia mellett, az újszerű injekció pedig öt éven belül akár már elfogadott módszerré is válhat.

A BBC által megkérdezett családtervezői szakértők egyhangúlag támogatták az ötletet, kommentárja azonban mindenkinek volt: Mr. Laurence Shaw, a Brit Termékenységi Társaság munkatársa szerint a tesztoszteron-injekciókat tovább kéne tesztelni, amíg 100%-os biztonságal használhatják a rászorulók a lehetőséget, a Marie Stopes International sajtóképviselője pedig rámutatott, hogy ha a módszer működőképes lesz, a férfiaknak akkor sem szabad elfelejteniük azt, hogy az injekció nem védi meg őket a nemi úton terjedő fertőzések semelyikétől sem.

A BBC hozzáteszi: az injekciónak ugyan nincsen komoly mellélkhatása, de a két és fél éves kísérletsorozatban az 1045 résztvevő csaknem egyharmada idő előtt szállt ki, minderre pedig nincsen hivatalos magyarázat.

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.