Az adatbázisban az önkéntesek fotóit, orvosi adatait és előtörténetét, családi és személyes történetét és adatait helyezik el, a projekt tehát semmiképpen nem nevezhető anonimnak - árulta el a Computer World-nek a projekt vezetője, George Church. Akik szeretnének részt venni, azoknak fel kell készülniük arra, hogy adataik a világ elé kerülnek és bár nevük nem lesz feltüntetve a genetikai profilok mellett, a fényképekből és a személyes adatokból ismerőseik azonnal azonosíthatják őket. Mindez azonban a nagy cél érdekében elég kis áldozatnak tűnik a kutató szerint; a projekt múlt havi indulása óta már sikerült is összegyűjteni 13 ezer önkéntest.
A Computer World értesülései szerint a Personal Genome Project kezdetben olyan jellegű kutatásokra fókuszál, hogy az egyes emberek arca miért olyan alakú, amilyen - e tényezők ugyanis alvási vagy légzési problémákhoz is vezethetnek, a számítógépek pedig nem feltétlenül találják meg az ilyen típusú korrelációkat.
A PGP projektjében az idősebb önkéntesek nagyobb prioritást kapnak, mivel hosszabb életük során több orvosi adat gyűlt róluk össze, amit a kutatás során felhasználhatnának. Egy önkéntes adatai körülbelül 6 gigabájt tárhelyet foglalnak, Church pedig azt állítja: az exponenciálisan növekvő adatok kezeléséhez és tárolásához hagyományos módszereket nem igazán lehetne már használni, ő webkettes technológiákban és crowdsourcingban gondolkodik. Ehhez már támogatók is akadtak, a Google esetében ugyanis meg nem nevezett, de "jelentős ajándékokról" beszélt, az Amazon pedig felajánlotta, hogy a genetikai projekt adatait cloudban tárolják, gyakorlatilag bárki számítógépéről elérhető nagyteljesítményű szerverhálózatban. Church hozzátette: a százezer önkéntes vélhetően összegyűlik 2009 végére.