Ben Collingsworth és Ronaldo Menezes, a FIT két kutatója azt az adatbázist használta kutatásához, amelyet az Enron 2001 decemberi csődje után szereztek meg a szövetségi nyomozók. Az adatbázisban 150 közép- és felsővezető 517 ezer emailje olvasható, a kutatók pedig az email-küldések mintázatát kutatva tettek figyelemreméltó megfigyeléseket, magukat a leveleket nem olvasták.
A mintázatot figyelve felvázolhatóak a csődhöz vezető fő események, például az a pillanat, amikor 2001 augusztusában lemondott a cég vezérigazgatója, Jeffrey Skilling. A kulcspontok felvázolása után megnézték, a dolgozók milyen csoportokat alkottak kommunikáció közben. Menezes elmondása szerint nem a krízis pillanataiban történtek a legnagyobb változások az e-mailezés folyamatában, hanem egy hónappal korábban: az aktív csoportok száma (egy csoportban egy tag bármely másik taggal email-kapcsolatba léphetett) 100-ról 800-ra ugrott a csőd előtti hónapban. Az üzenetek száma fokozatosan nőtt a csoportokon belül, míg a cég dolgozói előtt mindezen kommunikáció rejtve maradt.
A kutatók azt állítják: az egyre növekvő stressz hatására az alkalmazottak elkezdenek közvetlenül kommunikálni egymással, és nem osztják meg véleményüket és információikat másokkal. Míg az elmélet hasznosnak bizonyulhat cégvezetések vagy HR-esek számára, bizonyítása igen problémás. Menezes szerint ugyanis a személyiségi jogok védelme miatt roppantul nehéz emailekkel teli adatbázisokat szerezni - ő még egyetemétől sem tudott kutatásaihoz olyan levél-adatbázist kapni, amelyből előzetesen kitörölték volna a benne szereplők nevét.
Emailjeink jelezhetik, ha cégünk a csőd felé tart
Azt állítják a Florida Institute of Technology kutatói, érzékelhető a csőd közelsége abból, ahogyan a cég dolgozói emaileznek egymással. Ennek bizonyításához az Enron energia-nagykereskedelmi vállalat levelezését használták fel, elméletüket viszont bonyolíthatja, hogy még saját egyetemük sem támogatja feltétlenül kutatásukat - írja a New Scientist.

Pride után: megpróbálják-e börtönbe küldeni Karácsony Gergelyt?
Az Ügyvédkör elnökét és egy volt belügyminisztert kérdeztünk.
Érvénytelen népszavazásra hivatkozik Orbán Viktor, amikor a Pride elutasítottságáról beszél
Még több százezer szavazatra lett volna szükség ahhoz, hogy érvényes legyen a 2022-es referendum, mégis ezt tekinti a kormány a népakarat megnyilvánulásának.
Az aszállyal a kormány se tud mit kezdeni: jelentősen drágult a HVG bevásárlókosara júniusban
Ma egy éve szűnt meg a kötelező akciózás, a kormány azonban nem tudta elengedni.
Annyira alacsony a Duna vízállása, hogy figyelmeztetést adott ki a rendőrség
Alkotmánybírósághoz fordul az Országos Bírói Tanács az igazságügyi törvények miatt
Tizenhárom év börtönre ítéltek Oroszországban egy volt védelmi miniszterhelyettest
Timur Ivanovot a bíróság különösen nagy értékű sikkasztásban, valamint bűnszövetkezetben elkövetett, ugyancsak különösen nagy értékű pénzmosásban találta bűnösnek.
Szeretettel Brüsszelből: több mint egy éve kormány nélkül Európa fővárosa
Szertefoszlik Orbán legyőzhetetlenségének mítosza
Még mindig téma a szombati budapesti Pride a világsajtóban.
Timothy Garton Ash: Milosevics sorsa várhat jövőre Orbánra
A szakértő szerint Európa vezetői végre ráébredtek a geopolitikai veszélyekre.
Várkonyi Andrea: A fanyalgóknak és a kötekedőknek azt kellene látniuk, hogy mi legalább segítünk
„Ne hagyja magát!” – Orbán Viktor támogatásáról biztosította a Csík Zenekar énekesnőjét
A Quimby azt kéri a Pride után, hogy minden szervező szóljon nekik, mielőtt rendezvényeken használnák a zenéiket
Megöltek egy nőt Bácsalmáson
A tettes a korábbi élettársa volt, aki a támadás folyamán életveszélyesen megsebesítette a közös gyereküket, majd magával is végzett.